Agaricus blazei Murrill neboli žampion mandlový – poměrně krátce známá houba získává na popularitě Zatím žádné hodnocení článku.

Říká se jí „božská houba“. Agaricus blazei Murrill je také považována za takzvanou funkční potravinu, kam patří jídlo s přirozenými složkami, které kromě výživové hodnoty také příznivě působí na zdraví.

Agaricus blazei historie a tradiční využití

Houba Agaricus blazei Murrill (latinské synonymum Agaricus subrufescens) byla objevena pěstitelem Takatoshi Furumotem v roce 1960 v provincii Sao Paolo v Brazílii. Zajímavá je skutečnost, že v oblasti horské vesnice Piedade, kde byla houba nalezena, se mezi staršími obyvateli prakticky neobjevovala onemocnění související se stářím. Tuto jedlou pečárkovitou houbu pojmenoval a identifikoval Belgičan Heinemann v roce 1967. Kromě japonského názvu Himematsutake, u nás je známá jako žampion mandlový (někdy také žampion brazilský), nejspíš pro svou mandlovou vůni.

V brazilském léčitelství se využívá na cukrovky, proti hypercholesterolemii, na aterosklerózu nebo také třeba při hepatitidě. Místní léčitelé jsou přesvědčeni o tom, že dokáže vyrovnávat psychický a fyzický stres. Agaricus je velmi populární také v Japonsku. Obliba se šíří po celém světě a houba je považována za malý přírodní poklad pro zdraví a dlouhověkost. (1)

Agaricus a výsledky testování

Z významných látek jsou zkoumány v rámci testování především polysacharidy, ty slouží i jako zdroj energie pro organismus. Zastoupeny jsou především beta-D-glukany, které se ukázaly jako silné imunostimulátory. Dále nechybí steroid ergosterol (provitamín D2), vitamíny skupiny B, minerální látky jako draslík, hořčík, sodík, fosfor, vápník, měď, zinek a mangan.

Americké Centrum pro léčbu rakoviny Memorial Sloan Kettering se zmiňuje o využití houby Agaricus na aterosklerózu, což představuje nemoc tepen – jejich kornatění a tuhnutí. S extraktem z houby Agaricus byly provedeny i malé studie, které upozorňují na zlepšení kvality života u nemocných s rakovinou. Japonští vědci v rámci testování prokázali imunostimulační a protirakovinné účinky extraktu z houby. Tato houba se využívá v tradiční medicíně jako prostředek na hepatitidu, zjištěny byly lepší funkce jater u pacientů s hepatitidou B a C. (1, 2)

Další ze studií zase naznačila snížení hladiny glukózy v krvi diabetických myší. Při testování na lidech byl při využití žampionu mandlového zjištěn pokles tělesného tuku, viscerálního tuku, zároveň také hladiny cholesterolu v krvi a hladiny glukózy v krvi, což představuje šanci pro podporu při hubnutí. (3)

Zdroj
1) F. Firenzuoli, L. Gori, G. Lombardo. The Medicinal Mushroom Agaricus blazei Murrill: Review of Literature and Pharmaco-Toxicological ProblemsEvid Based Complement Alternat Med. 2008 Mar; 5(1): 3–15. Published online 2007 Mar 27. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2249742/
2) https://www.mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/agaricus
3) Ying Liu, Yasushi Fukuwatari, Ko Okumura, Kazuyoshi Takeda, Ken-Ichi Ishibashi, Mai Furukawa, Naohito Ohno, Kazu Mori, Ming Gao, Masuro Motoi. Immunomodulating Activity of Agaricus brasiliensis KA21 in Mice and in Human Volunteers. Evid Based Complement Alternat Med. 2008 Jun;5(2):205-19. doi: 10.1093/ecam/nem016. Dostupné z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18604247/

Ohodnoťte článek