Houba Shiitake – jak může podpořit imunitní systém Zatím žádné hodnocení článku.

Tradiční čínská medicína využívá houbu Shiitake kromě jiného i na úpravu imunitních funkcí. Podívejme se na to, co na tuto možnost říká západní medicína.

Shiitake a imunita

Shiitake (česky houževnatec jedlý) považuje tradiční čínská medicína za specialistu především na imunitní systém, kromě toho ale také díky obsaženým látkám podporuje funkce žaludku, jater a žlučníku.
Z cenných látek jsou v Shiitake zastoupeny především polysacharidy, proteiny, nenasycené mastné kyseliny, tuky. Toto složení nabízí různé benefity, a proto je zkoumáno nejen na zvířatech, ale i na lidech.
(1)

Posílení aktivity imunitního systému díky polysacharidu

Již jsme zmínili polysacharidy. Vědci zkoumali aktivity těchto složek. Mezi nově zjištěnými polysacharidy byl stanoven i L2. V rámci testování byl využíván nejen L2, ale také v komplexu s vápníkem. Byl přidán k buněčné kultuře a zjišťovala se reakce imunitních buněk. Komplex polysacharidu a vápníku výraznou měrou posílil v případě buněk imunitního systému tvorbu TNF alfa a IL-6, což jsou cytokiny, které mají na starost stimulaci imunity. Nárůst aktivity imunitních buněk byl pozorován i v případě samotného L2.
(2)

Souvislost stresu a činnosti imunitního systému

V rámci další studie byla zkoumána souvislost stresu a imunitního systému. V případě stresu vědci totiž čím dál více upozorňují na propojení s různými zdravotními komplikacemi. Nejedná se pouze o návaznost na kardiovaskulární systém, zásah je mnohem širší. Souvislost se stresem se dotýká také nádorových onemocnění, různých psychických komplikací, ale také právě vlivem na imunitní systém. Krátkodobý stres může pro člověka představovat pozitivum, motivaci. Jestliže se ale jedná o dlouhodobý stres, dochází stále ke zvyšování krevního tlaku, srdečních akcí a dalších souvisejících aktivit.

V rámci studie byli dobrovolníci vystaveni fyzickému a mentálnímu stresu, jiní dobrovolníci byli podrobeni chronickému stresu. Dostávali placebo, nebo přípravek ze Shiitake (AHCC®).
Dobrovolníkům s fyzickým a mentálním stresem se při konzumaci Shiitake se posílila reakce na stres. Při odpočinku se neprojevila aktivita sympatiku a nebyl narušen klidový režim, narostla činnost parasympatiku. Konzumentům přípravku se Shiitake se posílila kvalita spánku a po něm se necítili unaveni. Dobrovolníci s chronickým stresem měli deprese a nízkou funkci NK buněk. Při konzumaci přípravku se omezila deprese, zlepšil se jim spánek a posílil se stav imunity (upravily se funkce NK buněk). (3)

Už pouze tyto dvě studie naznačují vliv Shiitake na imunitu. Další studie upozorňují třeba na vliv polysacharidu lentinanu z této houby při podpůrném působení na imunitu v rámci nádorového onemocnění. Lentinan se v rámci testování osvědčil především při podání před chemoterapií. (1)

Zdroj
1) Vladimír Antonín, Jan Jablonský, Václav Šašek, Zuzana Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013
2) Yujiao Cui, Huidan Yan, Xuewu Zhang. Preparation of Lentinula edodes polysaccharide-calcium complex and its immunoactivity. Biosci Biotechnol Biochem. 2015 Oct;79(10):1619-23. Dostupné z https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/09168451.2015.1044930
3) Takanari J, Sato A, Waki H, Miyazaki S, Uebaba K, Hisajima T. Effects of AHCC® on Immune and Stress Responses in Healthy Individuals. J Evid Based Integr Med. 2018 Jan-Dec;23:2156587218756511. Dostupné z https://www.researchgate.net/publication/323913848_Effects_of_AHCCR_on_Immune_and_Stress_Responses_in_Healthy_Individuals

Ohodnoťte článek