Proč mají dřevokazné houby tolik účinných látek pro zdraví 4/5 (7)

houba v části stromu

Dřevokazné houby nepůsobí na první pohled nijak speciálním dojmem. O to větší zájem vyvolává fakt, že především asijské medicíny řadu z nich považují za léčivé houby.

Růst dřevokazných hub

Dřevokazné houby rostou na živém nebo odumřelém dřevu hlavně listnatých stromů. Právě ze stromů často čerpají sílu a berou cenné látky.
Houby můžeme rozdělit podle toho, jestli využívají mrtvé dřevo, pak mluvíme o saprotorfních, nebo houby parazitují jak na mrtvém, tak i živém dřevu, pak jde o saproparazitické. Podhoubí vzniká prorůstáním hyfů, což jsou rozvětvená vlákna, která se dostávají do dřeva. Z podhoubí neboli mycelia vzniká nadzemní část – plodnice. Ta už, jak napovídá název, slouží k rozmnožování pomocí výtrusů.

Dřevokazné houby pro zdraví

Mezi známé dřevokazné houby patří třeba hlíva ústřičná, čaga, dále Reishi, Shiitake, Coriolus a i mezi gurmány je oblíbené Jidášovo ucho.

hlíva ústřičná na stromu porostlém mechem

Jednou z velmi netradičních hub je čaga, která spíše připomíná spálené dřevo než houbu. Ačkoliv na to nevypadá, ukrývá spoustu cenných látek, z nichž některé čerpá právě z hostitelského stromu, v tomto případě většinou břízy. Jednou z takto biologicky aktivních látek je triterpen betulin. Čaga navíc obsahuje kyselinu betulinickou, která má nejen protizánětlivé účinky, ale vyniká i cytotoxičností, tedy zvládá likvidovat tumorové buňky. Chaga, stejně jako další dřevokazné houby, ukrývá i také polyfenoly a flavonoidy, z polysacharidů jsou to především cenné betaglukany s řadou vlivů na imunitní systém.
Reishi roste hlavně na živých nebo odumřelých stromech, případně na pařezech buků a dubů, eventuálně dalších listnatých stromů. Podobně je na tom další dřevokazná houba, Coriolus. Také ona se dá najít na živých poraněných a odumřelých kmenech a pařezech listnatých stromů. I hlíva ústřičná roste na listnatých stromech – v trsech. Chorošovitou dřevokaznou houbu Shiitake nalezneme na pařezech, polenech a kmenech především listnatých stromů. Ucho Jidášovo se v našich končinách objevuje na poškozených větvích a kmenech černého bezu.

Léčivé houby

Uvádí se, že pro plné využití důležitých léčivých látek, je zapotřebí houby upravit. Právě proto se houby nejen vaří, melou se na houbový prášek, ale získávají se z nich také různě silné extrakty. Lidský organismus je potom schopen obsažené složky lépe využít, obzvláště v případě extraktů.
Cennou součástí pak bývají třeba právě betaglukany, prodávané nejen samostatně, ale také třeba jako komplexnější součást výtažků z jednotlivých druhů hub.

Zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Houby

Ohodnoťte článek