Cordyceps sinesis (Housenice čínská)

Cordyceps se vyskytuje se ve vysokohorských oblastech nad 3 500 m, je to i houba a je to i hmyz. V zimním období žije v zemi jako houbaCordyceps ve formě kokonu, s příchodem léta vyrůstá v houbu, vystřeluje spóry, které se usazují na housence motýla. Napadená housenka se zahrabává do země a houba postupně vyplňuje celé její tělo. Cordyceps během dvouletého vývoje v zemi snáší dlouhé hladovění, chlad a nedostatek kyslíku, a díky tomu je tělo této houby bohaté na živiny a specifické enzymy. V Číně je cordyceps tradiční lék. Stojí na stejné úrovni jako Reishi a ženšen. Číňané znali cordyceps jako „zázračné boží dílo“, jako talisman.

Cordyceps proslavili sportovci

Používá se již více jak 5000 let jako zdroj energie, k upevnění zdraví a léčbě řady neduhů a byl klasifikován jako“ prodlužovač života“. Ale na rozdíl od některých jiných čínských bylin, určených buď pouze pro muže nebo pouze pro ženy, Cordyceps je určen pro obě pohlaví. Od roku 1993, kdy skupina čínských sportovců Cordyceps podporuje sílu, energii a vytrvalostpřekonala devět světových rekordů, přitahuje pozornost široké veřejnosti a zdravotníků zabývajících se sportovní medicínou. Trenéři připisovali tyto výsledky regulérnímu používání Cordycepsu sportovci. Protože Cordyceps napomáhá zvýšení vitality, energetických hladin a výdrže, stal se jedním ze špičkových sportovních doplňků stravy pro světové atlety.
Cordyceps sinensis (Housenice čínská) je však opravdovým klenotem a patří ke zlatému fondu čínské farmakopei. Jak už jsme si řekli skládá se jak z houby (představující rostlinnou říši), tak i z larvy (představující živočišnou říši), čili přeloženo do dnešní mluvy: 2 v 1. Díky tomu tak může účinně posilovat jak YANG, tak i YIN a obzvláště pak ledvinnou esenci JING, což je ta nejdůležitější část našeho organismu, odpovídající za stav těla, ducha a mysli.

Cordyceps je stejně silný jako kortikoidy, ale bez vedlejších účinků

Ledvinná esence JING je, obrazně řečeno, vosk na naší svíčce života, jež postupně, ale nezadržitelně ubývá a vyčerpává se. Není mnoho produktů v tradiční čínské medicíně, jež doplňují a rozhojňují esenci ledvin JING, aniž by zároveň přitom neoslabovaly jiné orgány. Cordyceps tyto vlastnosti splňuje a vzhledem ke svým neobyčejným schopnostem regeneruje náš organismus, vyčerpaný buď nemocemi a léky nebo fyzickou či duševní prací (tzv. dobíjí baterky).
V Číně se totiž Cordyceps užívá i všude tam, kde západní medicína nasazuje léky nejtěžšího kalibru jako třeba hormonální kortikoidy. Tyto syntetické kortikoidy, jak známo, mají celou řadu negativních vedlejších účinků a hlavně neléčí příčinu (pouze potlačují příznaky), ale jsou
často aplikovány u celé řady nemocí. Cordyceps má rovněž účinky podobné kortikoidům, avšak bez těchto nežádoucích vedlejších účinků na zdraví člověka, čímž se stává opravdu unikátním bylinným prostředkem. Další velkou předností Cordycepsu je fakt, že jej lze užívat dlouhodobě a to bez rozdílu pohlaví a věku, aniž by byly pozorovány vedlejší účinky.

Jak se Cordyceps získává

V přírodě se Cordyceps vyskytuje hlavně v oblasti Himalájí, na Tibetské náhorní plošině, ve výškách 2000 –Divoký Coryceps roste v Tibetu 6000 m.n.m. Vzhledem k řídkému výskytu a náročnosti sběru se od roku 1950 vědci snažili nalézt metodu kultivace Cordycepsu, která by zaručila stejné množství účiných látek, které má divoce rostoucí Cordyceps. Postupně se jim podařilo vyvinout biotechnologie, které umožňují pěstovat Cordyceps na speciálním druhu substrátu. Tyto velmi náročné technologie zaručují, že Cordyceps obsahuje stejně účinné látky (někdy dokonce ve větším množství) jako Cordyceps parazitující na housence ve vysokohorských oblastech Tibetu a Číny. ZA 23 týdnů je Cordyceps připraven ke sklizni a zpracování do léčivých přípravků. Podobně jako u Reishi se využívá jak mycelium tak tělo houby. Každý výrobce používá své utajované poměry a způsoby zpracování. Podle toho se i liší výsledná kvalita preparátu a jeho léčivé vlastnosti.

Aktivní složky Cordycepsu

Cordyceps obsahuje čtyři hlavní léčivé složky, kterým vděčí za své téměř zázračné účinky na lidské zdraví.

Cordycepin

Má protirakoviné, antivirové a protiplísňové účinky. Posiluje imunitu.

Adenosin
 • zlepšuje využití kyslíku buňkou
 • zlepšuje viskozitu krve a podporuje správné prokrvení srdce, mozku a sexuálních orgánů
 • snižuje krevní tlak
 • působí na správný srdeční rytmus (léčí srdeční arytmie)
 • dodává energii
Kyselina cordycepinová
 • posiluje imunitu
 • zlepšuje metabolismus
 • prevence krvácení do mozku
 • prevence trombózy
 • prevence infarktu myokardu
 • pomáhá při astmatu
Polysacharidy
 • zvyšují imunitu
 • podporují detoxikaci
 • působí jako silny antioxidant