Blahodárné houby pro krásu a mladistvý vzhled 5/5 (1)

Houby pro krásu

Funkční houby se používají pro podporu zdraví a dlouhověkosti už odnepaměti. Věděli jste, že tyto pozoruhodné organismy lze také použít také k vylepšení přirozené krásy? To díky jejich silným antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem, které mohou působit proti stárnutí. Pojďme se na to podívat blíže.

Proces stárnutí je nevyhnutelný. Nicméně existují rizika a nevhodné životní návyky, které stárnutí urychlují. Předčasné známky stárnutí se objevují například tehdy, kdy je v těle nahromaděno přílišné množství volných radikálů. Tehdy začne docházet k tzv. oxidačnímu stresu, který poškozuje buňky. Takové poškození se viditelně projevuje na kůži tím, že je nedostatečně hydratovaná, málo pružná nebo ji brázdí předčasné vrásky.

Mezi faktory, které přispívají ke stárnutí buněk, patří:

  • Strava s vysokým obsahem cukru anebo nezdravých tuků
  • Pobyt ve znečištěném životním prostředí
  • Nedostatečná hydratace
  • Nechráněné vystavení ultrafialovému záření a spáleniny od slunce
  • Kouření
  • Nedostatek spánku

Zdravá strava a zvýšený příjem antioxidantů může pomoci neutralizovat volné radikály a zabránit poškození buněk, které vede ke stárnutí. Existuje mnoho přírodních potravin a doplňků, které pomáhají oddálit proces stárnutí, a podporují tak zdravý a mladistvý vzhled, a funkční houby v nich hrají prim.

Funkční houby pro krásu

Medicinální neboli funkční houby, například cordyceps, coriolus nebo reishi, jsou bohaté na bioaktivní sloučeniny zvané betaglukany. Betaglukany jsou polysacharidy, které působí pozitivně na zdraví.

Betaglukany mimo jiné posilují imunitní systém a mají antioxidační vlastnosti, které jim umožňují zachycovat a odstraňovat škodlivé reaktivní formy kyslíku neboli volné radikály. Jak už bylo zmíněno, právě volné radikály přispívají k úbytku buněk a fyzickým známkám stárnutí, jako jsou například předčasné vrásky.

Vědci se domnívají, že antioxidanty ve funkčních houbách mohou pomoci zpomalit stárnutí na buněčné úrovni. Dokazuje to studie, kdy byly do buněk ve zkumavkách vpraveny extrakty z hub cordyceps a reishi. Takto ošetřené buňky utrpěly menší poškození po následném vystavení volným radikálům a ultrafialovému záření.

Medicinální houby proti vráskám a pro zdravou pleť

Sloučeniny obsažené ve funkčních houbách jsou také zkoumány pro jejich schopnost rozjasňovat, hydratovat a zklidňovat pokožku. Účinky jsou tak silné, že funkční houby se dokonce přidávají do některých produktů péče o pleť.

Široká škála zdravotních výhod, které funkční houby nabízejí, může nepřímo podporovat zdraví a krásu pleti. Pokud například málo spíme a jsme vystaveni stresu, může to vyvolat kožní problémy, jako je akné a zánětlivá pokožka. Kupříkladu medicinální houba reishi patří mezi tzv. adaptogeny, které pomáhají organismu vyrovnat se se stresem a lépe spát, a tím snížit zmíněné kožní problémy.

Zdroje:
https://eatfungies.com/blogs/news/functional-mushrooms-for-beauty
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31960663/
https://www.researchgate.net/publication/370833637_Skin_Ageing_A_Progressive_Multi-Factorial_Condition_Demanding_an_Integrated_Multilayer-Targeted_Remedy
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27959406/

Ohodnoťte článek