Medicinální houby proti alergii 5/5 (1)

louka pampelišek, i odkvetlé

Využívat medicinální houby proti alergii doporučuje tradiční čínská medicína, pozitivních výsledků se v tomto ohledu dosahuje i při klinických výzkumech.

Alergie z hlediska tradiční čínské medicíny

Alergie jsou velmi nepříjemnou a velmi častou záležitostí. Obvykle řeší tuto problematiku alergolog a přípravky na alergii. Ale určité možnosti také můžeme čerpat z přírodních zdrojů. Podle tradiční čínské medicíny stojí za vznikem alergie oslabený organismus, který už nemůže alergen zvládnout. Její léčitelé alergii vysvětlují tak, že obranný systém v dráze ledvin a plic je nedostačující, většinou je i spojena s usazením chronického větru v nosu.

houby Reishi na bílém podkladu

Jako jednu z možností vidí právě medicinální houby. Považují je především za prevenci vzniku alergií. Důležité je vědět, že mezi schopnosti těchto hub patří regulace imunitního systému. Ten pak pracuje harmonicky. Užívání medicinálních hub také mírní příznaky alergií a potlačuje nadměrné odpovědi imunitního systému.

Medicinální houby předmětem testování

Vědecká testování a klinické studie vypovídají o tom, že využitím medicinálních hub se objevují menší alergické příznaky a nadměrná odpověď imunitního systému je umírněna. Houby nemají vedlejší účinky, proto se dají kombinovat (za konzultace s lékařem) s obvyklými léky.

Které houby zvolit proti alergii

Které houby se dají využít proti alergii? Čínští léčitelé v tomto ohledu sahají po jedné z jejich nejcennějších hub – po Reishi. Ganoderma lucidum, jak zní latinský název, se pro tyto účely hodí hlavně pro schopnost posilovat plíce a tlumit klasické projevy alergie jako je kašel a rýma, prospívá i při astmatu.
Druhou využívanou houbou je Cordyceps sinensis. Protože i tato houba podle tradiční čínské medicíny posiluje plíce, je i ona prospěšná při alergických projevech i při astmatu.
Také Agaricus blazei neboli žampion mandlový je oceňovaný pro své účinky, kdy je schopen regulovat autoimunitní reakce, tedy i alergické projevy.

Medicinální houby jsou tedy jednou z možností, jak pomoci imunitnímu systému v době výskytu alergenů.

Zdroj:
Bhardwaj N, Katyal P, Sharma AK. Suppression of inflammatory and allergic responses by pharmacologically potent fungus Ganoderma lucidum. Recent Pat Inflamm Allergy Drug Discov. 2014;8(2):104-17. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24948193
http://www.davidmoore.org.uk/Sec04_09.htm

Ohodnoťte článek