5 léčivých hub pro zdravé klouby 5/5 (2)

Onemocnění kloubů

Bolest kloubů může být způsobena různými faktory. Ať už je na vině autoimunitní onemocnění, stárnutí či mechanické poškození kloubů vlivem zranění, bolavé klouby značně znepříjemňují život. Jaké léčivé houby se vyplatí užívat, aby se chronická bolest kloubů zmírnila?

Proč klouby bolí

S bolavými klouby se v životě setkal asi každý. Pokud ale bolest přetrvává déle než 12 týdnů, hovoříme o chronické bolesti kloubů. Může postihnout několik kloubů, všechny klouby v těle nebo dokonce ovlivňovat různé klouby (různé klouby v různé dny). Onemocnění kloubů omezují běžný pohyb a negativně ovlivňují kvalitu každodenního života.

Mezi nejčastější příčiny chronické bolesti kloubů patří revmatoidní artritida, artróza, osteoporóza, systémový lupus, Bechtěrevova nemoc nebo jiná autoimunitní onemocnění. Riziko vzniku chronické bolesti kloubů stoupá také s vyšším věkem a po vážnějším úrazu a mechanickém poškození kloubů.

Medicinální houby jako naděje pro zdravé klouby

Najít léčbu, která sníží chronickou bolest kloubů na snesitelnou úroveň, není snadný úkol a mnoho farmaceutických léků s sebou nese vysoké riziko nežádoucích vedlejších účinků. Mezi nejběžnější léčebné postupy pro bolest kloubů a artritidu patří steroidy a nesteroidní protizánětlivé léky, analgetika a krémy proti bolesti. Většina lékařů doporučuje kombinovat léky na bolest kloubů a artritidu s dodržováním zásad zdravého životního stylu. Pokud je to nutné, pomůže dále hubnutí, fyzioterapie nebo lehké cvičení.

Také doplňková léčba může výrazně usnadnit zvládnutí přetrvávající bolesti. Právě medicinální houby se v této oblasti ukázaly jako slibné řešení. Po kterých z nich sáhnout, když vás dlouhodobě bolí klouby?

Reishi

Medicinální houba reishi obsahuje triterpenoidy, peptidoglykany a beta d-glukany, o kterých je známo, že mají protizánětlivé vlastnosti. Reishi působí tak, že potlačuje zánět, který způsobuje zánět chrocytokinů, hlavní příčinu artritidy. Kromě toho mohou být houby reishi mimořádně prospěšné pro zlepšení kvality spánku, což může nepřímo snížit úroveň bolesti.

Hericium

Některé chronické bolesti kloubů jsou navíc důsledkem neuropatické bolesti (bolesti způsobené problémy nervového systému) namísto skutečných problémů s klouby. Hericium má schopnost podporovat nervový růstový faktor (NGF), což je protein, který stimuluje růst a diferenciaci nervových buněk. NGF je nezbytný pro regeneraci poškozených neuronů. Užívání medicinální houby hericium by tedy mohlo snížit účinky neuropatické bolesti, a tím zmírnit bolest kloubů.

Cordyceps

Cordyceps obsahuje sloučeninu zvanou cordycepin, která byla studována pro své jedinečné protizánětlivé vlastnosti. Ve studiích na zvířatech bylo prokázáno, že cordycepin snižuje bolest a zastavuje progresi artritidy.

Chaga

Chaga obsahuje více než 200 bioaktivních sloučenin a molekul, o kterých je známo, že mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Právě proto, že chaga obsahuje látky, které mají protizánětlivé účinky, může pomoci snížit příznaky artritidy, a to zejména bolest a ztuhlost kloubů.

Shitake

Ve studii z roku 2011 vědci zjistili, že houby shitake pomáhají snížit závažnost artritidy u zvířat. Další studie z roku 2018 odhalila, že houby shitake vykazují alkalizující účinek, který by mohl pomoci snížit usazování krystalů kyseliny močové v kloubech, která také způsobuje bolest kloubů.

Zdroje:
https://cannabotech.com/a/s/articles/5-functional-mushrooms-to-help-with-chronic-joint-pain-and-how-to-use-them
https://antioxi.co.uk/blogs/news/can-mushrooms-help-treat-arthritis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7356751/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022316622024543
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29773008/

Ohodnoťte článek