Blahodárné houby podporují duševní zdraví. Po kterých sáhnout? 4.5/5 (2)

Duševní zdraví

Rychlé životní tempo, stres a zvyšující se nároky na vlastní výkonnost. Pro miliony lidí žijících ve vyspělých zemích je alarmující stav duševního zdraví na denním pořádku. Naštěstí existuje mnoho cest, jak psychice pomoci. Jednu z nich představují medicinální houby.

Zdravotní benefity medicinálních hub využívají praktici tradiční čínské medicíny a lidového léčitelství po dlouhá staletí. V posledních desetiletích se tyto pozoruhodné organismy dostávají do popředí zájmu moderní společnosti, a to mimo jiné v souvislosti s výzkumem psychického zdraví.

Stoupající počet klinických studií uvádí, že medicinální houby mají antioxidační, protineurozánětlivé a neuroprotektivní účinky.  Pojďme si přiblížit šest druhů léčivých hub, které stojí za to vyzkoušet jako podpůrnou léčbu při depresích a dalších obtížích provázejících potíže s psychikou:

Chaga

Houba chaga roste zejména na kmenech břízy v oblastech Severní Evropy a Asie. Místní obyvatelé si pravidelně dopřávali výluh z chagy, a údajně tím podporovali svou dlouhověkost a celkové zdraví. Chaga působí protizánětlivě, a protože má deprese souvislost s chronickým zánětem, konzumace houby může mít na pacienty s depresemi pozitivní účinky. Kromě toho má chaga mimořádně vysoký obsah antioxidantů, které pomáhají bojovat proti oxidativnímu stresu, a významně tak podporují imunitní systém.

Cordyceps

Cordyceps, který prorůstá těly housenek a hmyzu, patří mezi tzv. nootropika.  Tyto „chytré drogy“ podporují zdraví a funkci mozku, projasňují myšlení a zlepšují koncentraci. Správná funkce mozku je pro duševní zdraví klíčová. Z pohledu tradiční čínské medicíny zároveň deprese souvisí s ledvinami, orgánem, kde sídlí životní energie. Cordyceps činnost ledvin povzbuzuje, a tím je prospěšný při léčbě depresí.

Hericium

Lví hříva neboli hericium také pomáhá zlepšit příznaky deprese, zvýšit koncentraci, zmírňovat úzkost a podrážděnost a podporovat paměť. Studie navíc ukazují, že hericium podporuje produkci bioproteinových nervových růstových faktorů a myelinu. Oba jsou zásadní pro zdraví mozku. Nerovnováha nebo nedostatek těchto látek v těle může přispět k neurologickým onemocněním, jako je Alzheimerova choroba a roztroušená skleróza.

Reishi

Léčivá houba reishi neboli lingzhi obsahuje sloučeninu zvanou triterpen. Studie na zvířatech ukázaly, že tato sloučenina pomáhá zmírňovat příznaky úzkosti, deprese a nespavosti. Zároveň reishi patří mezi tzv. adaptogeny, tedy látky, které tělu pomáhají přizpůsobit se stresu a normalizovat tělesné procesy, které stresové situace provázejí.

Shitake

Houby shitake mají své místo nejen v kuchyni, ale i v podpoře duševního zdraví. Studie přezkoumala údaje o psychickém zdraví 24 000 účastníků a zjistila korelaci mezi konzumací hub shitake a sníženým rizikem deprese.

Wu Ling Shen

Také houba Wu Ling Shen, využívaná především v tradiční čínské medicíně, je vhodná pro léčbu nespavosti, traumatu a deprese.

Medicinální houby obecně pomáhají zlepšit kognitivní funkce, redukovat stres a pocity úzkosti a zlepšovat kvalitu spánku. Všechny tyto faktory jsou klíčové pro stabilní duševní zdraví a psychickou pohodu. Suplementace léčivými houbami z kvalitních zdrojů proto představuje jeden z významných přírodních zdrojů, po kterých sáhnout, když se dlouhodobě cítíme bez energie a chuti do života.

Zdroje:
https://www.allthingshealth.com/en-us/mental-health/mental-focus/mushrooms-for-depression/
https://mushrooms4life.com/mushrooms-4-mental-health/

Ohodnoťte článek