Nespavost je stále častějším a velmi závažným problémem moderní společnosti. Současný „rychlý“ svět, honba za úspěchem, penězi a mocí se stále více podepisují na kvalitě na šeho života. Bohužel kromě bdělého stavu opvlivňují i spánek. A kvalitní spánek je nezbytný k obnově sil, pro kvalitní život přes den. Bludný kruh se tak uzavírá. Jak z něho ven? Odpověď zná tradiční čínská medicína.
Co je to nespavost
- Obtížné usínání
- Přerušovaný spánek
- Brzké ranní probouzení
- Neosvěžující spánek
Pokud vám usínání trvá než 30 minut anebo se probudíte více než 4x během noci, a probuze trvá déle než 3 minuty, pak jde o nespavost. Též časné ranní probuzení například 1 hodinu před plánovanou dobou vstávání odpovídá definici nespavosti.Nespavost vede k zásadnímu narušení výkonu během následujícího dne. Přináší trvalý pocit únavy, poruchy nálady a paměti.
Nespavost postihuje 20-30% populace, jedná se převážně ženy. Nespavost lze charakterizovat délkou jejího trvání. Může být přechodná, trvající jen několik dní, zejména v určitých životních situacích. Někdy může trvat i několik týdnů, a to když trvají podně, které jí vyvolávají. Méně často se může vyvinout v nepsavost chronickou, trvající i několik let.
Nespavost může způsobovat mnoho faktorů. Určité životní situace mohou vést ke krátkodobé či přechodné nespavosti.Velmi často je nespavost způsobena nesprávnou hygienou spánku. Jde např. o konzumaci stimulujících látek (kafe, čaj, alkohol, léky), fyzická aktivita pozdě večer či intelektuální aktivita na konci dne. To vše může vést k přetrvání bdělosti na konci dne.
Vnější životní okolnosti mohou též sehrát roli. Spánek může ovlivnit přechodné onemocnění nebo bolest. Nespavost se nejčastěji vyskytuje v souvislosti s pracovním či osobním stresem. Pokud se stane chronickou záležitostí, tak i obava před špatným spaním sama může vyvolat nespavost!
Jak Reishi léčí nespavost
Vědci v Číně a v Japonsku zjistili, že látky obsažené v Reishi působí na frekvenci a amplitudu mozkových vln během spánku. Ganodermaprohlubuje spánek dále tím, že posiluje oslabený a z rovnováhy vychýlený nervový systém. Obzvláště účině působí Reishi proti civilzačnímu stresu, tedy zátěži, které je vystaven dnes každý díky konzumnímu způsobu života, a která je hlavní příčinou většiny poruch spánku.
Na mozkové funkce a kvalitu spánku většinou, dle specifického druhu nespavosti působí lépe mycelium než spór Reishi. Je dobré vždy konkrétní příznaky a možnost nasazení preparátu z Reishi konzultovat s odborníkem.
Jak spánek funguje
Spánek patří mezi základní a přirozené fyziologické potřeby.Délka a kvalita spánku je nezbytnou součástí regenerace organismu. Průměrná délka spánku by se měla pohybovat mezi 7 až 8,5 hodinami, je to však velmi individuální. Optimální spánek přináší dostatek odpočinku a obnovy sil, jak fyzických tak i psychických.
Spánek je řízen střídáním dne a noci (tzv. cirkadiánními hodinami). Tyto biologické hodiny jsou řízeny částí mozku nazývanou hypothalamus, která je ovlivňována vnímáním světla a tmy (sítnice oka je propojena právě s hypotalamem) Světlo ovlivňuej hladinou adenosinu a melatoninu. Adenosin vzniká spotřebováváním energie a a tak se zvyšuje během dne. Melatonin je tělu vlastní hormon, závislý na střídání světla a tmy. Vlivem světla se jeho množství snižuje, ve tmě naopak vzrůstá. S postupem věku jeho produkce klesá. Melatonin je důležitým regulátorem spánku.
Spánek má několik fází
- Bdění organismus se uvolňuje a se zavřenými víčky očekává spánek. Je to důležitá fáze, která ovlivňuje kvalitu spánku.
- REM je anglická zkratka, která v překladu znamená rychlé pohyby očí. Vyznačuje sníženým svalovým napětím, špatnou termoregulací, nepravidelnou srdeční činností a dýcháním. REM fáze trvá asi hodinu a opakuje se 3 až 4 krát za noc. Představuje tak 20- 25% celkové délky spánku. V této fázi se zdá většina snů. Má význam pro utváření procedurální paměti (osvojování si postupů), prostorové paměti a též pro pročištění paměti (selekci podnětů během dne dle významu)
- NREM spánek je charakteristický vyšším svalovým napětím, oči jsou v klidu, snění zřídkavé a slabé. NREM spánek se dělí na 4 podfáze:
1. NREM 1 – počátek usínání, pomalé pohyby očí, částečné vědomí, záškuby končetin
2. NREM 2 – snížení svalového napětí, ztráta vědomí.
3. NREM 3 – úvod do hlubokého spánku Někdy se objevuje pocení, náměsíčnost, noční děs, mluvení ze spánku.
4. NREM 4 – hluboký spánek, obtížné probuzení. Dochází k upevňování paměti na data a události (tzv. deklarativní paměti).
Léčba nespavosti
Důležité je nespavost léčit, než způsobí v životě člověka velké škody. Je třeba ovlivnit několik úrovní:
- Režimová opatření – správná spánková hygiena,úprava režimu během dne a usínání
- Farmakoterapie – léčba léky (nejčastěji hypnotika a melatoninové přípravky)
- Kognitivně behaviorální terapie – metody směřující k pochopení problému a odstranění špatných návyků
- Další léčba – akupunktura, lázeňská a fyzikální léčba
Mimo klasické léčby je dobré vyzkoušet i různé podpůrné prostředky, např. doplňky stravy, bylinné čaje, a v neposlední řadě tzv. babské rady:
- Uložte se ke spánku mezi 21.-22. hodinou, to bývá spánek nejzdravější.
- Vyvětrejte místnost, ve které spíte, dbejte na čistotu a střední vlhkost.
- Zkuste, zda nejste citliví na magnetické silové pole, hlava by měla směřovat k severu a nohy k jihu..
- Ke spánku se ukládejte čistí a uvolnění. Koupel s přídavkem určitých olejů či bylin může být uklidňující.
- Prádlo, ve kterém spíte, by mělo být pohodlné, bavlněné nebo hedvábné, určené pouze pro spánek. Je vhodné ho často prát, větrat a vystavovat slunci.
- Oblečte si na noc mimo jiné i teplé froté ponožky s uvolněným okrajem (gumičkou).
- Zařaďte před ulehnutí na lůžko rituál k lepšímu navození spánku – počítání oveček, říkání abecedy, chvilkovou četbu knihy aj.
- Dejte si před spaním hrnek ohřátého mléka oslazeného medem. Nebo kakao.
- Ležíte-li v posteli a snažíte-li se usnout déle než 30 minut, vstaňte a běžte třeba žehlit nebo dělat něco, co vás jinak nebaví.. Po nějakém čase se dostaví ospalost.
- Zkuste se poradit a užívejte preparát s obsahem kvalitní Reishi