Detox organismu pomocí hub 5/5 (2)

Detoxikace je důležitá pravidelná činnost organismus, kterou provádí sám. Hodí se ho ale v této činnosti trochu podpořit. V tomto směru mohou prospět také některé medicinální houby jako je Reishi. Jak pomáhá?

Nad detoxikací organismu se zamýšlíme převážně na jaře, přestože detoxikace organizmu probíhá po celý rok. Je to především proto, že chceme po zimě zregenerovat tělo a dodat mu sílu po stravě plné tučného jídla. Podporu si žádají hlavně játra, která jsou vystavena největší zátěži. Játra totiž zpracovávají toxické látky a další škodliviny, které přeměňují na jiné sloučeniny. Když jsou na ně ale kladeny velké nároky, mohou se pak škodlivé látky v těle hromadit. Vědci se domnívají, že chronickým působením toxinů vznikají některé nemoci jako je Alzheimerova choroba, ale také cirhóza jater nebo třeba rakovina. Aby byl vznik těchto nemocí omezen, mohou prospět potravinové doplňky, mezi které patří také medicinální houby. Právě jejich složkám je ve výzkumech věnováno dostatek prostoru.

Reishi chrání játra a ledviny

Reishi nebo také česky lesklokorka lesklá působí na buněčný metabolismus, odstraňuje jedovaté látky a usazeniny z jater a chrání je před znečiťováním škodlivými látkami. Medicinální houba dokáže stimulovat imunitní systém a dobře působí také na kardiovaskulární oběh.

Je ideální, když obsahuje přes 40 % polysacharidů, které jsou důležité třeba právě při péči o imunitní systém. Součástí je i nerozpustná vláknina jako třeba chitin. Právě na ni se mohou navázat různé škodlivé látky. Protože vláknina upravuje střevní mikroflóru, a navíc urychluje pohyb střev, rychleji škodlivé látky odcházejí z těla. Pečuje tak o zdravá střeva.

Výtažky z Ganodermy také mají vliv na ledviny tím, že zlepšují funkci kůry nadledvinek a pomáhají chránit DNA před poškozením a rychlejším stárnutím.

Vliv Reishi na játra

Při jedné ze studií byl zkoumán Ganodrmanondiol – biologicky aktivní sloučenina izolovaná z houby Reishi (Ganoderma lucidum), jak dokáže bojovat proti hepatotoxicitě. Bylo prokázáno, že ganodermanondiol ochraňoval buňky HepG2 z lidských jater pomocí exprese hem oxygenázy-1 a zvyšoval hladinu buněčného glutathionu a expresi genu glutamyl-cystein ligázy. Studie tak naznačila, že ganodermanondiol má velký vliv na ochranu buněk při hepatotoxicitě HepG2 z lidských jater, což je nejspíše způsobeno antioxidačními enzymy a adenosin-monofosfátem aktivované proteinkinázy (AMPK) zprostředkovaných Nrf2. Zdroj: Li, B., Lee, D., An, R., Kang, Y., Lee, D., Yao, N., & Kim, Y. (2013). Protective effect of ganodermanondiol isolated from the Lingzhi mushroom against tert-butyl hydroperoxide-induced hepatotoxicity through Nrf2-mediated antioxidant enzymes, Food Chemistry and Toxicology, 53, 317-324.

Na hlodavcích bylo testován vliv Reishi a zkoumána schopnost regenerovat játra. Ukázalo se, že při konzumaci této houby se játra regenerovala mnohem rychleji. Zjistilo se, že Reishi může mít i ochranný vliv. Zdroj: Wu H, Tang S, Zhou Q, Huang Z, Zhang P, Chen Z. Hepatoprotective Effects and Mechanisms of Action of Triterpenoids from Lingzhi or Reishi Medicinal Mushroom Ganoderma lucidum (Agaricomycetes) on α-Amanitin-Induced Liver Injury in Mice. Int J Med Mushrooms. 2016;18(9):841-850.

Když vybíráte medicinální houby, neměl by u nich chybět certifikát, ze kterého snadno vyčtete, které složky se skrývají v doplňku stravy. Je důkazem kvality. Hodnotné produkty pak mohou dopomoci fungovat tělu lépe a pomoci mu třeba právě s detoxidací.

Ohodnoťte článek