Enoki – penízovka sametonohá – má léčivé účinky. Věděli jste o nich? 5/5 (1)

Enoki ve volné přírodě

Chutná houba Enoki má také léčivé účinky na zdraví. Její věhlas se dostal z Asie prakticky do celého světa.

Penízovka sametonohá (lat. Flammulina velutipes) je ve světě známá jako Enoki, což vzniklo z japonského Enokitake. Houba rostla nejprve hlavně v asijských zemích – Japonsku, Číně a Koreji, kde se stala velmi populární. Objevuje se hojně od září až do dubna na listnatých stromech – jejich kmenech a u kořenů, na pařezech. Typická je žlutohnědým kloboučkem a sametovou nohou. Dnes už se tato podzimní a zimní houba vyskytuje v celém mírném podnebním pásmu. Pěstovaná houba má, na rozdíl od té z volné přírody, bílou barvu. Třeň je velmi dlouhá a i ona má bílé zabarvení. Roste v bohatých trsech.

Houba se stala populární díky příznivým výzkumům japonského epidemiologa Dr. Ikekawy z Výzkumného ústavu Národního onkologického centra v Tokiu, který se zabýval rakovinou u lidí a rakovinou u osob, které jedly Enoki.

Účinné látky v Enoki

Penízovka sametonohá obsahuje polysacharidy – betaglukan EA3, dále glykoproteiny – proflamin (EA6) a nechybí ani důležité bílkoviny, u kterých byla nalezena biologická aktivita – tedy flammulin, velutin, velin a FIP-FVE. Enoki ukrývá také sesquiterpenoidy, mastné kyseliny, enzymy. Z vitamínů nechybí thiamin (B1), riboflavin (B2), niacin (B3), kyselina pantothenová (B5), z minerálů je zastoupen zinek, fosfor, draslík, železo. Důležitý je i antioxidant ergothionein.

trs penízovky sametonohé na stole

Penízovka sametonohá – její léčivé účinky

Mezi velmi testované látky patří zmíněná bílkovina FIP-FVE, která se projevuje imunomodulačními vlastnostmi. Flammulin zase vykazoval cytotoxickou činnost in vitro. Cenné jsou i protizánětlivé a antibakteriální schopnosti této houby.
Mezi další pozitivní možnosti Enoki, které mohou napomáhat organismu, je pomoc při snižování hladiny cukru v krvi, krevního tlaku a také cholesterolu. Složení vypovídá i o antioxidačních vlastnostech.
Tradiční čínská medicína využívá Flammuliny pro optimalizaci trávicího traktu, ať už jsou to žaludeční vředy, Crohnova choroba, ale také k ochraně jater. Je zajímavé, že praktikové této medicíny nasazují Enoki také na podporu mentálních funkcí a spánku. Houba má přispívat k odstraňování otoků a k podpoře močení.

Zdroj
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4164374/
https://www.nutritionvalue.org/Mushrooms%2C_raw%2C_enoki_nutritional_value.html
Pavel Valíček, Houby a jejich léčivé účinky. Start, 2011
V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013
Paul Stamets, Can Eating Enoki Mushrooms Lower Your Cancer Risk? Dostupné z https://www.huffpost.com/entry/mushrooms-health_b_3069976

Ohodnoťte článek