Hnojník obecný pomáhá upravovat hladinu krevního cukru 5/5 (2)

skupina hnojníku obecného na louce

Hnojník obecný je u nás houba sbíraná spíše okrajově. Využívá se do jídel, zatímco tradiční čínská medicína vidí její přínos v působení na zdraví.

Častá houba z luk a zahrad

Hnojník obecný (lat. Coprinus Comatus) patří do čeledi pečárkovitých a je typický protáhlým vejčitým kloboukem, který časem mění tvar na zvoncovitý. Na holém bělavém klobouku se postupně objevují šupiny, které jsou bílé až nahnědlé. Spodní lupeny mají v mládí bílou barvu, která se mění do růžové, později černá a roztéká se. Hnojník stárne velmi rychle, proto je třeba s jeho využitím spěchat. O podivnou černou hmotu nikdo nemá zájem. Využívají se proto jen mladé houby a ihned se zpracovávají. Třeň je dlouhý, velikost se pohybuje od 8 do 32 cm. Copriny se tepelně upravují, nikdy se nesuší. Když si dáte hnojník, už byste tuto houbu neměli kombinovat s alkoholem.

Hnojník obecný roste na loukách, zahradách, travnatých krajích lesa, i na štěrkových cestách. Všude tam, kde je humózní půda. Objevuje se od června do října v menších nebo větších skupinkách. Splést byste si ho mohli s jedovatým hnojníkem inkoustovým, ten má ale většinou hladký šedý až nahnědlý klobouk.

Cenné látky v hnojníku obecném

Z biologicky využitelných látek můžeme v Coprinu najít kromě bílkovin také až 20 aminokyselin jako je cholin. Dále obsahují polysacharidy, flavonoidy, fenoly, alkaloid ergotamin. Z vitamínů jsou to B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B4 (adenin), betakaroten (provitamin A) a vitamín C a vitamín D.

Využití z hlediska tradiční čínské medicíny

Tradiční čínská medicína využívá hnojník hlavně při zvýšené hladině krevního cukru, dále také při potížích s trávením a třeba i na hemoroidy. Zlepšuje prokrvování a upravuje krevní tlak.

Hnojník vyniká i antioxidační aktivitou a kromě toho posiluje mozkovou kapacitu.

Coprinus comatus je ale také předmětem výzkumu. Třeba v Japonsku využívají tuto houbu v onkologii na zmenšování nádorů a naopak ji nedoporučují konzumovat jako pokrm.

V případě zájmu o cílené využití na zdraví, má smysl sáhnout po extraktu z hnojníku.

Jaké jsou vaše zkušenosti s touto houbou? Podělte se o ně v diskuzi pod článkem.

Zdroj
1) Han B, Toyomasu T, Shinozawa T. Inductiuon of apoptosis by Coprinus disseminatus mycelial culture broth extract in human cervical carcinoma cells. Cell Struct Function 1999; 24: 209-215.
2) https://cs.wikipedia.org/wiki/Hnojn%C3%ADk_obecn%C3%BD
3) https://en.wikipedia.org/wiki/Coprinus_comatus
4) Pavel Valíček, Houby a jejich léčivé účinky, Start, 2011

Ohodnoťte článek