Jak houby pomáhají zpomalit stárnutí: Tři houby s antiagingovým vlivem 5/5 (3)

Stárnutí je přirozený proces, který se dá do jisté míry ovlivnit. Má na něj vliv řada faktorů. Od genetiky až po stravování. Jak mohou houby zpomalit proces stárnutí?

Tradují se pověsti o zastavení stárnutí, ale ty bohužel zůstávají jen pověstmi. Vrátit čas nejde a vše postupuje směrem dopředu. Houby byly využívány proti stárnutí už před spoustou let. Dnes už můžeme využít poznatků vědy a ověřit si, do jaké míry se tyto informace zakládají na pravdě. Které houby a jakým způsobem mohou přispět ke zpomalení stárnutí?

Reishi

Ganoderma lucidum, česky známá jako lesklokorka lesklá patří k rostlinám a houbám, které mají velmi výsadní místo v tradiční čínské medicíně. Bývá dávána do souvislosti s řadou onemocnění. Nejen s rakovinou, ale i kardiovaskulárními a imunologickými potížemi. V Číně o ní mluví jako o božské houbě nesmrtelnosti právě proto, že přispívala k vlivu na délku života. Pomáhá také s regenerací při únavových stavech.

Cordyceps sinensis

Cordyceps je podivná parazitická houba, která se živí hmyzem a nakonec ho pohltí, se v asijských zemích využívá na posílení. Ať už je to podpora dýchání, hospodaření s kyslíkem a zvládání únavy, nebo také na podporu funkce mozku. Zkoumány byly také neuroprotektivní vlastnosti Cordycepsu. Nezanedbatelný je také její antioxidační vliv. S těmito benefity se zdá být housenice čínská jako další z možností doplňků stravy i pro starší osoby.

Hericium

O houbě Hericium erinaceus se mluví jako o lví hřívě, protože ji svým vzhledem připomíná. Tato neobvyklá houba poměrně dobře chutná a její účinky se týkají především vlivu na nervovou soustavu. Ukázalo se, že látky z Hericia jsou schopny stimulovat tvorbu nervového růstového faktoru, což je velmi důležité pro zdravý mozek. Díky tomu se tato houba využívá na podporu při neurodegenerativních onemocněních, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

Kromě toho se u Hericia objevují také významné silné antioxidační vlastnosti, tedy zvládání nadbytečných volných radikálů. A to je také jedním z dalších důvodů, jak tato houba bojuje proti stárnutí.

Zdroj:
Vladimír Antonín, Jan Jablonský, Václav Šašek, Zuzana Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013

 

Ohodnoťte článek