Houby, které zlepšují spánek. Které houby kromě Hericia mohou pomoci? 5/5 (1)

Stále náročnější životní styl si vybírá svou daň a špatný spánek trápí stále větší množství lidí. Medicinální houby mohou představovat určitou formu pomoci.

Spánek má pro lidský organismus velmi důležitou funkci, je prakticky nezastupitelný. Je zapotřebí hned v několika ohledech. Zdravý spánek se podepisuje na dobrém fyzickém zdraví (například stav srdce, stav svalové hmoty), ale i na tom psychickém. Dobře vyspalý člověk se nejen lépe cítí, ale také se snadněji učí a je kreativnější. Může se lépe rozhodovat v nejrůznějších podobách (finance, emoce…). Spánek hraje důležitou roli také v hormonální rovnováze. To se projevuje nejen v sexuálních vztazích, ale třeba i ve správném růstu.

Organismus má nastaven takzvaný cirkadiánní rytmus, což je přirozený cyklus, který střídá spánek a bdění organismu. Vlastně se jedná o vnitřní hodiny člověka. Řada lidí ale tyto hodiny bohužel nerespektuje.

Špatný spánek má vliv na rozvoj některých onemocnění, mezi které patří snížená funkce imunitního systému, cukrovka, špatný stav srdce, obezita, ale třeba i Alzheimerova choroba.

Léčivé houby a spánek

Zdravý spánek je pro organismus velmi důležitý, proto stále hledáme nové možnosti, jak tento problém vyřešit.
Šanci představují třeba také medicinální houby. Konkrétně se jedná o houby jako Hericium, Cordyceps a Reishi. Podívejme se na to, jak mohou jednotlivé houby přispět.

Reishi harmonizuje mysl

Reishi ( Ganoderma lucidum) považuje tradiční čínská medicína za královnu hub. Má vliv na posílení imunitního systému. Jako adaptogen dokáže vyvažovat psychický i fyzický stres, což je pro spánek velmi důležité. Tradiční čínská medicína považuje Reishi za tonikum, což představuje vliv na harmonizaci mysli, lepší schopnost pochopení a intuice. Tato medicína houbu využívá i k posílení paměti a podpoře zdravého spánku.

Hericium podporuje činnost mozku

Hericium erinaceus neboli lví hříva je charakteristická svým vzhledem. Někomu zase připomíná mozkovou kůru. A to nás přivádí k využití této neobvyklé houby.  Svými účinnými látkami totiž přispívá k péči o mozek a posiluje kognitivní fungování. Využívá se třeba při k léčbě neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba a demence. Lví hříva totiž stimuluje růst neuronů. Konzumovat tuto houbu je možné z preventivních důvodů pro zlepšení krátkodobé paměti, posílení inteligence a kreativity.

Cordyceps vyrovnává stres

Cordyceps sinensis je důležitý pro dodání energie. Využívá se pro regeneraci. Posiluje tím během spánku úroveň buněčného omlazení. Podobně jako Reishi je i tato houba adaptogen.

Tyto léčivé houby mají vliv na spánek. Kromě podpory imunitního systému přispívají k optimalizaci neurologických funkcí a k poklesu stresu.

Ohodnoťte článek