Koktejl pro vaše zdraví: Proč pít houbový čaj a jak ho připravit Zatím žádné hodnocení článku.

Houbový čaj

Medicinální houby se dají konzumovat mnoha způsoby. Jedním z nejoblíbenějších je houbový čaj. Jak si čaj z hub připravíte doma? A proč byste vůbec měli uvažovat o tom, že je dobré si ho pravidelně dopřávat?

Proč jsou medicinální houby tak populární

Léčivé nebo také funkční houby znají lidová léčitelství napříč celým světem už po tisíce let. V posledních desetiletí se houby dostávají stále více do povědomí příznivců zdravého životního stylu a přírodních doplňků stravy i v západním světě.

Obsahují obrovské množství zdraví prospěšných látek – jen namátkou můžeme zmínit například vitamíny, minerály, antioxidanty, bílkoviny, triterpeny nebo polysacharidy (například betaglukany). Díky tomu si medicinální houby vysloužily „nálepku“ superpotravina. Některé houby zároveň patří mezi adaptogeny a pomáhají tělu přizpůsobit se stresovým situacím.

Čaj z hub jako oblíbená forma konzumace

Některé medicinální houby rostou přirozeně v našich končinách (například hlíva ústřičná nebo jidášovo ucho), jiné naopak v obtížně dostupných lokalitách ve vysokých nadmořských výškách (například cordyceps). Z tohoto důvodu se pěstují uměle a následně zpracovávají. Nejčastěji se houby suší a následně rozemelou na prášek.

Takto zpracované houby můžete konzumovat v různých formách. Nejčastěji jsou to kapsle, případně se prášek jako takový přidává do kaší, smoothie či nápojů. Prášek může být základem nápoje i sám o sobě.

Jak pít houbový čaj

Houbový čaj si připravíte velmi jednoduše. Požadované množství houby zalijete vroucí vodou, necháte louhovat přibližně čtvrt hodiny, přecedíte a pijete během dne. Čaj z hub můžete dosladit medem.

Pokud vám čaj z hub příliš nezachutnal nebo vás odpuzuje jeho vůně, na trhu je k dispozici řada předem namíchaných nápojů z hub s různými příchutěmi. Existují jednodruhové nebo vícedruhové nápoje z medicinálních hub, které využívají jejich synergických účinků. Velmi populární je také adaptogenní káva.

Ze kterých hub uvaříte čaj?

  • Chaga – čaj z chagy pili obyvatelé Sibiře a Severní Asie, kde tato dřevokazná houba přirozeně roste, už před tisíci lety, a přisuzovali mu blahodárné účinky.
  • Lví hříva – neboli korálovec ježatý podporuje kognitivní funkce a zdraví mozku a nervové soustavy.
  • Shiitake – oblíbená houba nejen v asijské kuchyni se dá také nasušit a pít jako čaj. Významně podporuje imunitu.
  • Reishi – neboli lesklokorka lesklá patří mezi nejznámější léčivé houby a má široké spektrum pozitivních účinků na lidské zdraví. Používá se mimo jiné jako podpůrná léčba nádorových onemocnění.
  • Cordyceps – neboli housenice čínská má silné protizánětlivé účinky a povzbuzuje celkovou vitalitu.

Zdroje:
https://www.prostreno.cz/zdravi-a-diety/clanky/43425/Nejzdravejsi-druhy-hub-ze-kterych-muzete-uvarit-caj
https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/caj-houba-zdravi.A200807_085512_zdravi_drdv

Ohodnoťte článek