Reishi, cordyceps a sport: Ovlivní suplementace houbami sportovní výkon? Zatím žádné hodnocení článku.

Reishi, cordyceps a sport

Patříte mezi milovníky sportu? Pak kromě fyzických tréninků jistě řešíte i výživu. Mezi sportovci jsou doplňky stravy velmi populární. Dodávají tělu potřebné nutrienty, napomáhají regeneraci i růstu svalů, a mohou dokonce ovlivnit výkon. Medicinální houby cordyceps a reishi jsou podle vědců k tomuto účelu jako stvořené.

Cordyceps slibuje vyšší vytrvalost

Cordyceps se používá v tradiční čínské medicíně už po staletí a v posledních desetiletích se stává jednou z nejvíce užívaných medicinálních hub i v západní civilizaci. Je oblíbený zejména pro své povzbuzující účinky – dodává tělu energii a vitalitu a odstraňuje únavu. Cordyceps napomáhá buněčné produkci ATP (adenosintrifosfátu), který ukládá a přenáší metabolickou energii. Kromě toho má protizánětlivé účinky, podporuje imunitní systém a údajně působí jako afrodiziakum.

Před několika lety proběhl výzkum, který zjistil, že konzumace doplňku cordycepsu vedla k lepší toleranci vůči intenzivnímu cvičení. Došlo k tomu díky zvýšení VO2 max, tedy ukazatele maximálního množství kyslíku, které tělo dokáže využít během jedné minuty fyzické aktivity. Jedinci s vyššími hodnotami VO2 max mohou vydržet vysoce intenzivní cvičení po delší dobu, protože mohou dodat více kyslíku do svalů a efektivně produkovat energii.

V jiné studii subjekty suplementovaly cordyceps po dobu osm týdnů a zároveň procházeli vysoce intenzivním tréninkem. Ukázalo se, že u nich došlo ke snížení tělesného tuku, a naopak nárůstu svalové hmoty. Tyto pozitivní změny ve složení těla mohou zvýšit vytrvalost a sportovní výkon.

Další výzkum ukázal, že po 12týdenním doplňování cordycepsu došlo u sportovců k signifikantnímu zvýšení laktátového (anaerobního) prahu, a ke zvýšení ventilačního prahu oproti výchozím hodnotám.

Zvýšení laktátového prahu umožňuje tělu lépe vydržet u vysoce intenzivního cvičení před tím, než se ve svalech výrazně akumuluje laktát a dojde ke svalové únavě. Sportovci tak během výzkumu pocítili vyšší vytrvalost. Ventilační práh je zase bodem, kdy tělo hůře odstraňuje oxid uhličitý a tlumí vodíkové ionty, což vede ke zvýšení frekvence a hloubky dýchání. Zvýšení ventilačního prahu tedy také ukazuje na zlepšenou schopnost tolerovat vyšší intenzitu zátěže, než dojde k významným respiračním omezením.

Reishi pro odolnost a sílu

Houby reishi (Ganoderma lucidum) jsou známé svou schopností podporovat imunitní systém a snižovat záněty. Jednou z hlavních odpovědných sloučenin za tyto imunitní účinky jsou triterpenoidy, u kterých bylo prokázáno, že mají protizánětlivé vlastnosti. Oproti cordycepsu jsou ve vztahu ke sportu zkoumány méně, nicméně i v této oblasti se dají nalézt zajímavé informace.

Proběhl například výzkum u žen trpících fibromyalgií (což je onemocnění kloubů a svalů, konkrétně chronický, nezánětlivý muskuloskeletální syndrom a jeden z projevů mimokloubního revmatismu). Po šestitýdenním období suplementace reishi vykazovaly tyto ženy zlepšenou aerobní vytrvalost, flexibilitu dolní části těla a rychlost.

Ve studii na zvířatech, konkrétně na myších, se zase prokázalo, že po užívání doplňkového produktu obsahující houbu reishi jsou zvířata odolnější a silnější. Kromě toho výzkumníci také poukázali na vyšší produkci a vylučování laktátu, což je důležitým ukazatelem pro zlepšení vytrvalosti a oddálení únavy. Také jeden z hlavních způsobů ukládání energie pro cvičení – obsah glykogenu v játrech a svalech – byl po užívání doplňku také významně zvýšen.

Na druhou stranu v jiné studii zdraví mladí lidé konzumovali bylinné doplňky obsahující reishi po dobu asi jednoho měsíce, ale nedošlo k žádnému významnému zlepšení fyzického výkonu a ukazatelů vytrvalosti. Pro lepší pochopení účinků těchto rostlinných látek je proto zapotřebí dalších podrobných studií.

Zdroje:
https://healthnews.com/nutrition/vitamins-and-supplements/cordyceps-and-reishi-for-athletic-performance-and-endurance/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30580507/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29953396/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26545669/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835767/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3110835/

 

Ohodnoťte článek