Medicinální houby pro zdraví srdce: Tyto čtyři druhy jsou skvělou prevencí KVO 5/5 (1)

Houby pro zdraví srdce

Kardiovaskulární onemocnění v současné době postihují značnou část populace ze zemí západního světa. Ve Spojených státech je dokonce jedno ze čtyř úmrtí způsobeno nějakou formou srdeční choroby. Zdravý životní styl, především pravidelný pohyb a vhodná skladba jídelníčku, je pro prevenci srdečních onemocnění zásadní. Pokud chcete pro zdraví srdce udělat ještě jeden krok navíc, vaší pozornosti by neměly uniknout medicinální houby.

Jak léčivé houby podporují zdraví srdce

Medicinální houby, označované jako superpotraviny, se pro své zdraví prospěšné účinky ve světě, především v Asii, využívají už tisíce let. Výzkumy moderní medicíny dokazují, že se houby významně podílejí na podpoře imunitního systému a na podpoře správného chodu mnoha orgánových soustav v lidském těle. Potenciál na zlepšení zdraví srdce mají houby díky vysokému obsahu vitamínu B, minerálů, antioxidantů a lipoproteinu, zvaného také jako HDL cholesterol (lidově „dobrý cholesterol“).

Čtyři houby pro zdraví srdce

  • Reishi

Reishi neboli Ganoderma Lucidum se v zemích západního světa stále více využívá jako doplňková léčba pro kardiovaskulární onemocnění. Obsahuje totiž polysacharidy, které chrání buňky srdečního svalu tím, že kontrolují a snižují hladinu glukózy v krvi. Zároveň aktivují protizánětlivé enzymy, které pomáhají udržovat správnou činnost srdce. Reishi kromě toho chrání srdce před poruchami způsobenými nepravidelným zásobováním krví a nedostatkem živin přenášených krví do srdce a napomáhá snižovat krevní tlak.

  • Cordyceps

Cordyceps obsahuje aminokyseliny, mastné kyseliny a další minerály pro podporu energie a vytrvalosti. Medicinální houba, opředená legendami ze Staré Číny, zároveň může ovlivnit hladinu LDL cholesterolu. Pokud jsou hodnoty LDL cholesteru vysoké, hromadí se v cévách, které může až ucpat, a zvyšuje tím riziko infarktu myokardu. Cordyceps dále snižuje hladinu triglyceridů. Triglyceridy jsou typem tuku, který se nachází v krvi a jejich vysoké hladiny jsou spojeny s větším rizikem srdečních onemocnění. Poslední zmíněné bylo však zatím testováno pouze na zvířatech a aby se podobný výsledek potvrdil i u lidí, je zapotřebí dalších studií.

  • Shiitake

Houby shiitake nejspíš znáte z výtečných asijských pokrmů. Mají výraznou pikantní chuť, ale i množství zdravotních výhod. Sloučeniny v shiitake mohou pomáhat v boji proti rakovině, posilovat imunitu a podporovat zdraví srdce. Živiny v houbách shiitake mohou snížit krevní tlak, hladinu cholesterolu a odvrátit mnoho nebezpečných srdečních onemocnění, jako jsou aneurysma a infarkty.

  • Hlíva ústřičná

Také hlíva ústřičná je oblíbenou pochoutkou po celém světě. Oproti ostatním medicinálním houbám se přirozeně vyskytují v poměrně velkém množství v lesech mírného pásu a dají se snadno vypěstovat bez nutnosti laboratorních podmínek. Hlíva ústřičná obsahuje velké množství vlákniny prospěšné pro střevní mikrobiom a betaglukany, které napomáhají metabolismu tuků a krevního tlaku. Hlíva navíc obsahuje mevinolin, který snižuje hladinu cholesterolu a snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Medicinální houby dále obsahují velké množství antioxidantů, které opět pomáhají snižovat hladinu špatného cholesterolu, snižovat záněty a snižovat rizikové faktory související se stresem. To v konečném důsledku pomáhá při prevenci mnoha srdečních onemocnění.

Zdroje:
https://mushroomdesign.com/blogs/news/top-mushrooms-for-heart-health
https://infomeddnews.com/how-functional-mushrooms-boost-your-heart-health/
https://ommushrooms.com/blogs/blog/medicinal-mushrooms-for-heart-health-m2

Ohodnoťte článek