4 blahodárné houby na posílení imunity v boji proti virům 5/5 (2)

Možností posílení imunity je hned několik způsobů, jedním z nich jsou i medicinální houby. Medicinálních hub je celá řada, přičemž každá z hub je schopna prospět organismu určitým způsobem. Vybrali jsme čtyři houby na posílení imunity, konkrétně na boj proti virům.

Reishi

Houba Reishi (lesklokorka lesklá) má v rámci rostlin a hub v rámci tradiční čínské medicíny velmi významné postavení. Kromě toho, že se po ní sahá při podpoře léčby rakoviny, pomáhá tato houba imunitnímu systému i jinak. Ostatně podle tradiční čínské medicíny má Reishi tropismus (zaměření) na plíce. Tento známý adaptogen (vyrovnává psychický i fyzický stres) se tedy využije nejen při astmatu, ale i při různých virových respiračních potížích. Lesklokorka lesklá je cenná na betaglukany, které se právě hodí na zvládání těchto zdravotních neduhů. Vedle toho houba obsahuje ve větší míře triterpenoidy, hodnotné pro protizánětlivé působení.

Cordyceps

Také další z blahodárných hub, Cordyceps sinensis (housenice čínská), je zásobárnou betaglukanů. Kromě těchto polysacharidů je zdrojem nukleosidů, bílkovin, sterolů, esenciálních kyselin, minerálů, stopových prvků a vitamínů B1, B2, B12, E a K. Tradiční čínská medicína (TCM) Cordycepsu opět přisuzuje tropismus k plícím a k ledvinám a nasazuje tento adaptogen – kromě únavy – také na dušnost a chronický kašel. Vyživuje yang ledvin, což je důležité hlavně v chladných obdobích. Cordyceps doplňuje qi, která představuje životní energii. TCM housenici nasazuje na opakované chřipky, infekce dýchacích cest.

Agaricus

Agaricus (žampion mandlový) není známý příliš dlouhou dobu, ale stává se čím dál oblíbenějším. Zabydlel se i v léčitelství tradiční čínské medicíny. Ta po něm sahá v případě opakovaných respiračních onemocnění, ale také při oslabení obranyschopnosti, zažívacích potížích. Z cenných látek v této houbě nechybí bílkoviny, sacharidy, ergosterol (provitamín D2), nukleové kyseliny, vitamíny B2, B6, B14, minerální látky a samozřejmě i betaglukany.

Shiitake

Také Shiitake (houževnatec jedlý) patří mezi houby na posílení imunity. Z polysacharidů v něm z betaglukanů nechybí lentinan, významný pro svou imunostimulační schopnost. Shiitake je prospěšný protivirovou a antibakteriální aktivitou. Tradiční čínská medicína i této houbě přisuzuje tropismus k plícím a kromě alergií ji doporučuje nejen při únavě, ale i na častá nachlazení, chronický kašel. Preventivně bývá používána k posílení imunity v období častých infekčních onemocnění.

Pokud máte nějaké zdravotní potíže a berete léky, je třeba konzultovat využití doplňků stravy s ošetřujícím lékařem.

​Zdroj:
Vladimír Antonín, Jan Jablonský, Václav Šašek, Zuzana Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013

Ohodnoťte článek