Houby a jejich vliv na růst vlasů: s alopecií se dá bojovat Zatím žádné hodnocení článku.

Alopecie neboli plešatění není nic příjemného, ať už se to týká žen nebo mužů. Jaké jsou důvody a které houby mohou mít vliv na příčiny ztráty vlasů?
Vypadávat mohou vlasy, ale i ochlupení, vousy. Alopeciee má několik typů, přičemž Alopecia areata je vypadávání vlasů ve shlucích a jedná se o zánětlivé onemocnění, zatímco třeba Alopecia universalis představuje úplnou ztrátu ochlupení. Příčiny plešatění přitom mohou být způsobeny nevhodným stravováním, stresem, určitou roli hraje i dědičnost. Ztráta vlasů se týká až 60 % mužů a 30 % žen. Příčiny se přitom u mužů a žen liší.

Příčiny alopecie

V případě mužů hrají roli především geny nebo zvýšená hladina testosteronu v pokožce. Může jít ale také o kožní nemoc nebo důsledek dlouhodobého stresu.

Ženy ztrácejí vlasy především proto, že u nich došlo k hormonálním změnám, ať už se jedná o období puberty, těhotenství, nebo o menopauzu. Ztráta vlasů u žen může být také způsobena nevhodnou péčí (třeba nadměrné natahování, velké teplo, časté barvení, trvalá).

Androgenní alopecie vzniká z mužského pohlavního hormonu tvorbou dihydrotestosteronu. Ten nemá dobrý vliv na vlasy, ale podporuje růst ochlupení a vousů. Prevence a léčba představuje využití preparátů, které blokují působení tohoto enzymu.

K alopecii mohou vést také různé imunitní poruchy, jako je lupus, revmatoidní artritida, nemoc štítné žlázy, vitiligo. Je důležité zlepšit funkci imunitního systému, aby se tělo mohlo vypořádat s různými zdravotními problémy.
Celková nebo částečná ztráta vlasů může také souviset s užíváním některých léků, jako je například antikoncepce, léky na akné, anabolické steroidy, léky na cukrovku, krevní tlak a také chemoterapie.

Houby proti plešatění

A jaká je souvislost plešatění a hub? Léčivé houby nabízejí řadu zajímavých schopností, jako je posílení imunity, ale také třeba protizánětlivý vliv a antioxidační působení. Díky těmto účinkům pomáhají chránit vlasy před poškozením a omezují vypadávání vlasů.

Mezi velmi ceněné medicinální houby určitě patří Reishi, její význam spočívá v obsažených látkách, kterými jsou především polysacharidy betaglukany, ale třeba i triterpenoidy. Polysacharidy hrají roli při podpoře imunitního systému, triterpenoidy jsou zase protizánětlivé. Reishi je kromě toho adaptogen, kdy vyrovnává psychický a fyzický stres.

Druhou významnou houbu představuje Hericium, zvaná Lví hříva, netypická houba, známá pro svůj vliv na stimulaci nervového růstového faktoru (NGF), pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu.

Pokud chcete posílit vliv na vypadávání vlasů, je vhodná kombinace uvedených hub.

Ohodnoťte článek