Léčivé houby a rakovina prsu: Které houby fungují a proč 5/5 (2)

Rakovina prsu patří v posledních desetiletích mezi nejčastější invazivní formy rakoviny u žen. Prostřednictvím prevence se ji daří včas odhalovat. Jaká je ale možnost léčby rakoviny prsu prostřednictvím medicinálních hub?

Z dostupných statistik je vidět, že rakovina prsu má vzestupnou tendenci, přičemž prevence je velmi důležitá. Pokročilé karcinomy prsu totiž nereagují dobře na terapii a jejich genová exprese vyvolává nekontrolovaný růst. Při včasném odhalení snižuje úmrtnost moderní medicína prostřednictvím chirurgických zásahů, biologické léčby, chemoterapie a radioterapie. Existují ale i další možnosti v podobě tradiční medicíny, která může představovat významnou podporu při léčbě rakoviny prsu. Nabízí se tu právě využití léčivých hub.

Medicinální houby a rakovina

Využití léčivých hub na rakovinu není v tradičních asijských a ruských medicínách ničím novým. Tyto národy sahaly po některých druzích hub na základě zkušeností svých předků. Dnes moderní medicína často ukazuje, proč tyto houby mají uvedený vliv. O které houby se jedná a jak mohou pomoci? Tradičně se využívá houba Chaga, Reishi, Coriolus, ale i třeba Maitake. Proč právě tyto houby?

Reishi a rakovina prsu

Medicinální houba Reishi (lesklokorka lesklá) patří mezi nejoblíbenější už po dlouhá tisíciletí, ať už pro léčbu nebo pro prevenci. Věda nyní zjišťuje, že důvodem jejího vlivu na rakovinu je vysoký obsah polysacharidů. Reishi má díky svým účinným látkám imunostimulační schopnosti. Posílí i omezí činnost imunitního systému podle potřeby. Významnou složkou v boji s rakovinou jsou i triterpenoidy, které chrání DNA před poškozením vlivem radiace, zároveň se objevuje i cytotoxicita vůči nádorovým buňkám. Houba tak pomáhá chránit organismus při vyčerpávající konvenční léčbě. Fakt, že Reishi vyrovnává psychický a fyzický stres (působí jako adaptogen) a že vyniká antioxidačními schopnostmi, napomáhá v prevenci i zvládání nemoci.

Chaga a rakovina prsu

Také Chaga (lidově čaga) bývá považována za adaptogen a po velmi dlouhou dobu se přírodní medicínou (sibiřskou a ruskou) využívá na rakovinu. Ať už jako prevence, nebo při nemoci. Je specialistou v péči o trávicí trakt, ale osvědčila se i na rakovinu prsu.

Coriolus a rakovina prsu

Houbu Coriolus (outkovka pestrá) využívá tradiční čínská medicína na úpravu funkcí imunitního systému, ale i na rakovinu. Díky účinným látkám je houba schopna likvidovat různé patogeny (viry, bakterie, rakovinné buňky a jiné) a posilovat imunitní systém. Využívá se také pro posílení snášenlivosti chemoterapie a radioterapie.

Maitake a rakovina prsu

Mezi významné houby na rakovinu prsu patří i Maitake (trsnatec lupenitý). Testování v laboratořích ukázala, že odpovědnou složkou je D frakce, která díky schopnosti vyvolat apoptózu (řízenou likvidaci) rakovinných buněk vyniká právě protinádorovými schopnostmi. Adaptogenní vlastnosti bývají zmiňovány i v případě Maitake.

Zdroj:
Wikipedia.org
V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék. Ottovo nakladatelství, 2013
Potential Role of Medicinal Mushrooms in Breast Cancer Treatment: Current Knowledge and Future Perspectives. International Journal of Medicinal Mushrooms, pages 141-146, dostupné z https://www.dl.begellhouse.com/journals/708ae68d64b17c52,2cbf07a603004731,333f8e8a2ef66075.html
Solomon P. Wasser Current findings, future trends, and unsolved problems .in studies of medicinal mushrooms. Applied Microbiology and Biotechnology volume 89, str. 1323–1332 (2011), dostupné z https://link.springer.com/article/10.1007/s00253-010-3067-4

Ohodnoťte článek