Blahodárné houby pro zdravá střeva 5/5 (3)

Řada hub má vliv na zdraví, což tvrdí nejen tradiční asijské medicíny, ale napovídají tomu i výzkumy té západní. Jak se ukazuje, mikrobiom má obrovský význam pro zdraví člověka. Péče o něj je tedy velmi důležitá. Které houby mohou představovat podporu pro zdravá střeva?

Co je mikrobiom

Představuje společenství mikroorganismů v lidském těle. Často se označuje jako mikroflóra. Mezi střevní mikroflóru patří různé druhy bakterií a dalších mikroorganismů, které člověku prospívají, ale mohou i škodit, pokud se jejich poměr nakloní špatným směrem. Mikrobiom také působí na stěnu střev, jejich kvalitu a nepropustnost. Toto společenství je základem pro dobrou imunitu. Proto se říká, že zdraví spočívám především ve zdravém střevu.

Proč mohou mít houby vliv na mikrobiom

Vlivem hub na organismus se zabývá mykoterapie. Zkoumá složení medicinálních hub a také to, jak se tyto složky dají využít, případně jaké mají vedlejší účinky. Z významných složek hub je možno zmínit především betaglukany a triterpeny. Obě látky mají poměrně široký vliv a dokáží přispět k řadě procesů. Byl zjištěn i vliv na imunitní systém, obzvláště na zánětlivé procesy, trávení, ale také třeba na alergie.

Houby pro zdravá střeva

Z medicinálních hub, které mají vliv na stav střev, je možné zmínit Shiitake, Cordyceps a Chagu. Snižovat vliv Shiitake (Lentinula edodes) pouze na gastronomii, by byla škoda. Houževnatec jedlý kromě uvedených betaglukanů obsahuje lentinan, který se ukázal jako prospěšný svým vlivem na rakovinu. Eritadenin zase slouží k poklesu hladiny cholesterolu v krvi. Šiitake se většinou konzumuje nejen pro protirakovinné účinky, ale také na podporu imunitního systému, ale i na protivirovou a antibakteriální aktivitu a na zažívací obtíže.

Cordyceps militaris je parazitická houba, která je označována jako adaptogen, tedy pro snižování psychického i fyzického stresu. Housenice čínská obsahuje kromě polysacharidů také všechny esenciální aminokyseliny a třeba i steroly. Využívá se pro vliv na plíce, působí protivirově. Kromě kašle a únavy snižuje i stres a podporuje udržení zdraví.

Chaga (Inonotus obliquus) je známou protirakovinnou houbou, která parazituje především na kmenech bříz. Z nich čerpá významné látky, především triterpen betulin. Ukázal se protivirový vliv složek houby. Vedle toho se rezavec šikmý konzumuje i na potíže spojené s trávicí soustavou, záněty a na podporu imunitního systému.

Zdroj:
Wikipedia.org
Vladimír Antonín, Jan Jablonský, Václav Šašek, Zuzana Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013

Ohodnoťte článek