Medicinální houby jsou po staletí používané v rámci tradiční čínské medicíny a lidových léčitelství jako způsob léčby mnoha onemocnění. Také v moderní době slouží jako přírodní alternativa klasických léků. Jaký mají houby potenciál při léčbě Alzheimerovy nemoci? Právě tuto otázku si kladou vědci v mnoha studiích napříč světem.
Existuje mnoho druhů medicinálních neboli funkčních a léčivých hub. Při léčbě Alzheimerovy choroby mohou být prospěšné tyto houby:
- Hericium (lví hříva)
- Chaga
- Cordyceps
- Reishi
- Coriolus
- Maitake
Alzheimerova nemoc a hericium
Hericium neboli lví hříva je medicinální houba dobře známá pro svou schopnost podporovat zdraví mozku a nervové soustavy, protože má schopnost stimulovat neuronové růstové faktory. Tato schopnost zaujala vědce, kteří se snažili zkoumat potenciál hericia v rámci léčby Alzheimerovy choroby.
Alzheimerova choroba probíhá v řetězové reakci. Podle studií může hericium pomoci zvrátit tuto řetězovou reakci prostřednictvím několika mechanismů (jako je například zvýšení hladiny syntézy nervového růstového faktoru (NGF), oddálení smrti neuronových buněk, podpora obnovy funkce neuronů a dalších).
Alzheimerova choroba a chaga
Další z léčivých hub, sibiřská chaga hraje v poslední době významnou roli v rámci studií zkoumajících způsoby léčby neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. Mechanismus, kterým může houba chaga pomoci lidem s Alzheimerovou chorobou, není zcela pochopen.
Vědci se však domnívají, že polysacharid inonotus obliquus (IOPS) získaný z chagy má neuroprotektivní vlastnosti. Konkrétně má schopnost modulovat oxidační stres a inhibovat mitochondriální apoptózu (tedy zvýšenou propustnost vnějších membrán mitochondrií) neuronových buněk. Zároveň snižuje uvolňování laktátdehydrogenázy (neboli LDH – enzym podílející se na tvorbě energie, jehož hladina je vzhledem k poškozené neuronové tkáni u pacientů s Alzheimerem obvykle zvýšená). IOPS také potlačuje nadměrnou akumulaci intracelulárních reaktivních forem kyslíku.
Alzheimerova nemoc a cordyceps
Cordyceps má silné antioxidační, protizánětlivé a neuroprotektivní vlastnosti. U pacientů s Alzhemerovou chorobou může být podle studií užívání cordycepsu prospěšné z toho důvodu, že cordycepin, hlavní účinná látka cordycepsu, prokázal schopnost zabránit degeneraci neuronů.
Cordyceps zároveň inhibuje produkci oxidu dusnatého a peroxidaci lipidů (tedy poškození buněk) v ledvinách, játrech a mozku. Kromě toho může může stimulovat neurogenezi v místě, kde se u pacientů s Alzhemerovou nemocí ukládá amyloidní plak, tedy bílkovinná usazenina hromadící se mezi neurony, která komplikuje jejich fungování a v konečném důsledku může vést k jejich odumírání.
Alzheimerova choroba a reishi
Nedávné studie zjistily, že také houba reishi má schopnost zpomalit progresi Alzheimerovy choroby. Tento potenciál souvisí s mechanismy, kterými houba působí proti stárnutí. Polysacharidy reishi podporují sebeobnovu nervových progenitorových buněk, chrání neurony pomocí inhibice zánětu a posilují neurogenezi (tedy tvorbu neuronů kmenovými buňkami). U transgenních myší s Alzheimerovou chorobou navíc došlo po užití reishi ke zmírnění kognitivních deficitů.
Alzheimerova nemoc a coriolus
Coriolus má potenciál při léčbě Alzheimerovy choroby díky svým antioxidačním vlastnostem, které mohou být zodpovědné za neuroprotektivní účinky. Vědci zjistili, že coriolus bojuje proti volným radikálům a zvyšuje koncentraci neurotransmiteru acetylcholin, kterého je u lidí s Alzheimerovou chorobou nedostatek.
Alzheimerova choroba a maitake
Maitake je léčivá houba s velkým množstvím prospěšných bioaktivních látek. Houby maitake mohou zlepšit poruchy paměti, učení a kognitivních funkcí. Obsahují totiž proteo-β-glukan, polysacharid známý pro své neuroprotektivní a imunomodulační aktivity. Látky v maitake kromě toho podporují rozpad amyloidního plaku.
Studie, která zkoumala potenciál maitake při léčbě Alzheimerovy nemoci, přinesla výsledek, že podávání hub maitake může zlepšit symptomy tohoto onemocnění. Díky svému imunomodulačnímu účinku může dojít ke zlepšení paměti a kognitivních funkcí souvisejících se stárnutím.
Zdroje:
https://worldmushroomsociety.com/medicinal-mushrooms-alzheimers-disease/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5987239/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5233449/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6484065/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30878614/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6010034/
https://pubs.rsc.org/en/content/articlehtml/2019/ra/c9ra08245j