Reishi a játra: Může medicinální houba zlepšit zdraví životně důležitého orgánu? Zatím žádné hodnocení článku.

Reishi játra

Játra patří mezi životně důležité orgány. Detoxikují tělo, odstraňují z organismu odpadní látky a zároveň zajišťují zásobování živin. Jenže co když nefungují tak, jak mají? Pojďme se podívat na to, jaký vliv má konzumace houby reishi na játra a zda může pomoct v případě, že dojde k onemocnění tohoto orgánu.

Reishi jako jaterní tonikum

Houby reishi, se kterými pracuje tradiční čínská medicína už stovky let, jsou považovány za přírodní jaterní tonikum. Pod tímto pojmem se schovávají přírodní preparáty, které mají schopnost zlepšovat funkci jater. Vedle reishi patří mezi jaterní tonika třeba kurkuma, zázvor nebo ostropestřec.

Játra jsou hlavním orgánem pro detoxikaci organismu. Během pouhé minuty jimi protečou až dva litry krve. Tento životně důležitý orgán filtruje toxické látky u krevního oběhu a zabraňuje tomu, aby se usazovaly ve tkáních. Onemocnění jater způsobují právě nahromaděné toxiny a chemikálie, které tělo běžně produkuje, ale oslabená játra je nedokážou z organismu odstranit. To vede k vážným zdravotním problémům a onemocněním. Harmonizace jater je velkým tématem tradiční čínské medicíny – říká se, že uzdravená játra znamenají v důsledku uzdravení stovek nemocí.

Konzumace reishi napomáhá v boji proti hepatitidě

Mezi nejčastější onemocnění jater patří hepatitida typu B a C. Nemoc je způsobená viry, které negativně ovlivňují činnost jater a způsobují v organismu zánět. Když dojde k zánětu, tělo uvolňuje chemické látky zvané cytokiny, které způsobují různé bolesti a otoky. Látky obsažené v reishi mají naopak protizánětlivé účinky, to znamená, že zánět v těle snižují, a navíc podporují hojení poškozených tkání.

Jak konkrétně ale může reishi pomoci v boji proti hepatitidě? Konzumace reishi může napomoci při léčení hepatitidy a chronické hepatitidy a zabránit dalšímu poškození jater. Látky obsažené v reishi interferují s enzymem odpovědným za replikaci viru, posilují imunitní aktivitu Kupfferových buněk (imunitní buňky nacházející se uvnitř jater) a zvyšují počet imunitních buněk, které postupně odstraňují virové buňky.

Reishi mají antioxidační vlastnosti a podporují imunitní systém

Medicinální houby reishi obsahují také velké množství antioxidantů. Antioxidanty jsou sloučeniny, které chrání buňky před poškozením způsobeným volnými radikály. Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které způsobují poškození buněk. Houby reishi zvyšují hladinu glutathionu (silného antioxidantu, který eliminuje volné radikály).

Kromě toho je medicinální houba reishi účinným doplňkem pro zlepšení funkce obranyschopnosti organismu. Houba reishi hraje roli při regulaci imunitního systému tím, že zvyšuje expresi Kupfferových buněk, které poskytují následující výhody:

  • Odstranění toxinů
  • Odstraňování toxických metabolitů
  • Zničení virových hrozeb pro játra

To zase poskytuje játrům ochranu před vnitřními a vnějšími faktory, které mohou narušit normální jaterní procesy a ovlivnit zdraví jater.

Pomoc při vzniku jaterní fibrózy

Když dojde k poškození jater, vyvolá to tvorbu typu určitého typu buněk, které rychle rostou, proliferují (rychle se množí) a mění se ve fibrotické buňky. Jaterní fibróza tedy označuje zmnožení vaziva v jaterní tkáni. Pokud není včas léčena, může později způsobit až cirhózu jater, kdy je tento orgán velmi vážně poškozen a v nejtěžších případech musí být pacientovi játra transplantována.

Houby reishi mají antifibrotické vlastnosti, které zvyšují rychlost regenerace jaterních buněk. Navíc mají schopnost snižovat hladinu jaterních enzymů (AST a ALT), které signalizují poškození jaterních buněk, a naopak zvyšovat produkci jaterních ochranných enzymů, které působí na detoxikaci škodlivých látek v těle a neutralizaci toxických chemikálií.

O benefitech, jaké konzumace reishi přináší nejen pro zdraví jater, ale i celkové zdraví a harmonizaci organismu, se v rámci tradiční čínské medicíny ví už dlouho. V oblasti konvenční medicíny vznikají teprve prvotní výzkumy, které hypotézy o pozitivním vlivu reishi na játra potvrzují tvrdými daty. Do budoucna je ale zapotřebí důkladného ověření léčivého potenciálu reishi pomocí rozsáhlých a prodloužených klinických studií.

Zdroje:
https://food-med.com/preventive/can-reishi-mushrooms-improve-liver-health/
https://www.prirodaleci.cz/rady-k-detoxikaci/signaly-spatne-funkce-jater-2/
https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/k-cemu-mame-jatra-a-jak-je-posilit/

Ohodnoťte článek