Přírodní přípravky pro péči o pleť jsou celosvětově velmi populární. Do kosmetického průmyslu si pomalu razí cestu také medicinální houby. Díky svým antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem se využívají v anti-aging produktech a pomáhají snižovat podráždění a záněty. Jaké další benefity houby na cestě za zdravou kůží přinášejí?
Medicinální houby a zdravá kůže
Houby se původně používaly v rámci péče o pleť zejména pro své zesvětlující vlastnosti. Některé z nich obsahují např. kyselinu kojovou, známý prostředek na zesvětlování pokožky. Nabízejí ale i řadu dalších benefitů.
Podle studie publikované v Archives of Dermatological Research pomáhají houby v boji proti vráskám. Tuto vlastnost jim propůjčuje kyselina veratrová, sloučenina, která má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Houby také hydratují pokožku, ale k dosažení tohoto efektu je potřeba aplikovat je lokálně.
Houby jsou cenným nástrojem pro zdravou pokožku i tehdy, pokud je užíváme vnitřně. Například reishi a shiitake pomáhají podle dalších výzkumů posilovat přirozenou imunitu těla, snižují citlivost pokožky a zlepšují odolnost kůže vůči dráždivým vlivům prostředí.
Zdravá pleť a léčivé houby
Jednou z medicinálních hub se složením vykazujícím pozitivní účinky pro zdravou kůži je chaga. Tato houba poskytuje vynikající podporu pokožky a může být mimořádně prospěšná pro lidi trpícími akné, alergickými reakcemi, kousnutím hmyzem, vyrážkami, dermatitidou, lupénkou, svěděním, růžovkou a ekzémy. Kromě toho chaga pomáhá při zesvětlení pokožky, a to tím, že inhibuje produkci kožního melaninu.
Další houbou, která může podpořit pacienty s kožními chorobami, je reishi. Kyselina ganoderová, aktivní složka nacházející se v tomto druhu medicinálních hub, je dobře známá pro svou schopnost zlepšit buněčnou imunitní funkci. V důsledku toho se snižuje riziko vyrážek a diskomfortu způsobeného atopickou dermatitidou na krku a zároveň může pomoci s léčbou zánětů pokožky.
Také hericium neboli lví hříva má své místo, pokud je vaším cílem zdravá kůže a zdravá pleť. Lví hříva může být zvláště užitečná při léčbě zánětlivých stavů kůže, jako je ekzém a lupénka. Výtažky z hericia pomáhají při léčbě kožních ran a napomáhají k rychlejšímu hojení pokožky.
Za zmínku stojí také houba cordyceps, který se často užívá vnitřně jako doplněk pro udržení celkového zdraví a vitality. Některé vlastnosti této houby však mají své místo i v rámci kosmetického ošetření pokožky a pomáhají ji udržet zdravou, mladistvou a krásnou. Cordyceps má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, napomáhá proti stárnutí pokožky a má schopnost stimulovat obnovu kožních buněk.
Proti stárnutí pokožky působí také účinné látky obsažené v houbě maitake, které zároveň působí i protizánětlivě. Snížený zánět může pomoci zmírnit příznaky alergických reakcí a dalších zánětlivých stavů a onemocnění kůže, jako je ekzém a lupénka. Maitake dále pomáhá odstraňovat nežádoucí bakterie na kůži a hydratuje pokožku.
Další houbou, která se postará o zdravou pleť a zdravou kůži, je coriolus neboli outkovka pestrá. Látky obsažené v této léčivé houbě redukují tvorbu kožního mazu, snižují zarudnutí pokožky a působí protizánětlivě.
Zdroje:
https://worldmushroomsociety.com/medicinal-mushrooms-and-skin-health
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6274557/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S092666901630396X