Betaglukany z hub a jejich využití v kosmetice: Takto prospívají pleti Zatím žádné hodnocení článku.

Betaglukany se uplatňují v péči o imunitní systém. Jak se ale ukazuje, mají své místo i v kosmetice. Jak mohou betaglukany prospět v péči o pleť?

Betaglukany v kosmetice

Betaglukany jsou v posledních letech stále více zmiňovanou složkou kosmetických produktů. Zdá se, že jiné populární složky, jako kyselina hyaluronová, koenzym Q a další podobné hity mají silnou konkurenci.

Pojďme se podívat na to, jak mohou tyto polysacharidy, které se nachází v buněčných stěnách kvasinek, hub, některých bakterií, obilovin a mořských řas, působit na organismus. Betaglukany můžeme najít třeba v houbách, jako je hlíva ústřičná, Maitake a Reishi, ale i dalších.

Betaglukany jsou přírodní látky, u nichž byly zjištěny imunomodulační, protinádorové, protibakteriální a antidiabetické vlastnosti. Z uvedeného výčtu je zřejmé, že vliv na stav pokožky z hlediska betaglukanů je hned několikanásobný.

Betaglukany na pleť

Betaglukany jsou také známé antioxidanty. Protože dokáží vychytávat volné radikály, které v nadbytku škodí, prospívají stavu pleti. Ta pak pomaleji stárne. Že se nám později a méně tvoří vrásky, je rozhodně příznivá zpráva. Věděli jste, že oxidační aktivity vyvolává také modré záření? To může pocházet z různých technologií, jako jsou mobilní telefony, počítače a podobně, kterým v dnešní době věnujeme tolik času. Oxidační aktivity pak mohou vyvolávat zánětlivé procesy a tím poškozovat kožní bariéru.

Betaglukany mají regenerační a hydratační vliv, který je v oblasti péče o pleť nezbytný.
Vědecké studie ukazují, že hydratační působení betaglukanů je významné a dostává vodu do horních vrstev pokožky. Regenerační schopnost může spočívat v obnově zatížené, podrážděné pokožky. Složka revitalizuje pokožku s drobným poraněním, popáleninami.

S betaglukany je pleť vyhlazená. Ze všech těchto důvodů se speciálně hodí pro osoby s narušenou kožní bariérou, vyhovuje i všem ostatním.

Betaglukany můžete najít jako složku pleťových krémů, revitalizačních sér. Fungují dobře i s retinolem, ale i jinými hydratačními složkami. Najdete je i v opalovacích krémech, protože pomáhají snižovat problémy související s vystavením UV záření.

Hodí se pro mladou pokožku, ale i pro tu stárnoucí. Jejich používání není omezeno věkem. Betaglukany zkrátka pro pleť představují velkou šanci.

Zdroj:
Wikipedia.org
Byrdie.com
Bin Du, Zhaoxiang Bian, Baojun Xu. Skin health promotion effects of natural beta-glucan derived from cereals and microorganisms: a review. Phytother Res. 2014 Feb;28(2):159-66. doi: 10.1002/ptr.4963. Epub 2013 Mar 11., dostupné z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23494974/

Ohodnoťte článek