Maitake je houba, kterou už v Číně a Japonsku znají přes 3000 let. Její přírodní sílu využívá především tradiční čínská a japonská medicína.
Jednoleté plodnice rostou v trsech převážně na dubových kmenech. Trsy mohou dosahovat až 25 kg. Chorošovitá houba má latinský název Grifola frondosa a u nás je známá jako trsnatec lupenitý, případně se uvádí název
choroš dubový.
Z Japonštiny se překládá jako tančící houba, což může znamenat několik výkladů. Nejčastěji se uvádí radost hledačů, kteří našli tento přírodní poklad v přírodě. Houba je totiž poměrně vzácná. Proto se přešlo k jejímu pěstování. Protože se nedá pěstovat na kmenech, využívají se sterilizované sypké pilinové substráty v sáčcích (jako tomu je třeba u Shiitake).
Maitake se dá konzumovat jako ostatní houby a obdobně jako řada jiných medicinálních hub je k dispozici sušená, případně v podobě extraktu.
Účinné látky trsnatce lupenitého
Houba je cenná na minerální látky draslík, hořčík a železo. Z vitamínů představuje zásobárnu vitamínů B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), dále také ergosterol (prekurzor vitamínu D2). Nechybí lektiny a nukleotidy. Z polysacharidů v Maitake vyniká glukan grifolan, D-frakce a MD-frakce.
Maitake – účinky
Asijské medicíny využívají Maitake jako adaptogen, což znamená, že houba pomáhá vyrovnávat psychický a fyzický stres. Kromě toho jí přisuzují posilující schopnosti. Tradiční čínská medicína využívá trsnatec lupenitý při problémech s trávením, dále také při oslabení Qi (životní energie), vyčerpanosti a podobně.
Grifola frondosa je ale také předmětem vědeckých studií. S úspěchem je poměrně široce zkoumána výše uvedená D-frakce, která spolu s dalšími látkami z Maitake působí na nádory. Vědci prokázali její protinádorovou schopnost a také činnost proti metastázám. Při testování se osvědčila při kombinaci s chemoterapií u nádorů plic, prsu a jater. Dobrých výsledků při klinickém testování se dosáhlo u MD frakce, která tlumila vir HIV.
V Číně se osvědčilo podávání polysacharidů u chronické hepatitidy typu B.
Z klinických studií vyšel najevo vliv trsnatce lupenitého také při podpoře imunity, pozitivní je i jeho regulace hladiny glukózy, krevního tlaku a cholesterolu.
Maitake lze konzumovat jako prášek ze sušených plodnic, případně v podobě extraktu. Nebyly zjištěny vedlejší účinky ani toxicita houby.
Zdroj
1) Pavel Valíček, Houby a jejich léčivé účinky. Start, 2011
2) V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013