Medicinální houby a jejich vliv na zdravý kardiovaskulární systém 5/5 (1)

Kardiovaskulární systém

Kardiovaskulární onemocnění, tedy choroby srdce a cév, mají na svědomí nejčastější příčinu úmrtí v západních zemích. Medicinální houby obsahují účinné látky, které podporují zdraví srdce a cév. Které z nich stojí za pozornost?

Kardiovaskulární systém a jeho onemocnění

Pojmem kardiovaskulární systém označujeme orgánovou soustavu, která zajišťuje oběh krve v těle. Skládá se ze srdce a z krevních cév (tepny a žíly). Cévy přivádí kyslík, živiny, hormony a krevní buňky do každé části těla, a naopak odvádí odpadní látky.

Zejména ve vyspělých zemích stoupá počet pacientů, kteří trpí onemocněními kardiovaskulárního systému. Tato onemocnění řadíme mezi tzv. civilizační choroby. Patří mezi ně:

  • ischemická choroba srdeční,
  • vysoký krevní tlak,
  • cévní mozková příhoda,
  • ischemická choroba cév dolních končetin.

Rizikové faktory pro vznik onemocnění kardiovaskulárního systému jsou dvojího typu. První z nich můžeme ovlivnit svým životním stylem. Nadměrné vystavení stresu, vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, nadváha a obezita a sedavý způsob života s nedostatkem pohybu riziko onemocnění zvyšují. Další faktory odborníci označují jako neovlivnitelné. Onemocněním kardiovaskulárního systému jsou ohroženi především muži, riziko stoupá také s vyšším věkem a vlivem genetických faktorů.

Medicinální houby pro zdravý kardiovaskulární systém

Činnost srdce a cév mohou podpořit medicinální houby, které obsahují specifické bioaktivní sloučeniny. V tradiční východní medicíně se medicinální houby používají už po staletí a v současné době si jejich pozitivních účinků na zdraví všímá i západní medicína. Houby jsou předmětem řady výzkumů a klinických studií.

Cordyceps

Cordyceps obsahuje aminokyseliny, mastné kyseliny, velké množství minerálů a dále bioaktivní sloučeniny adenosin a cordycepin. Je oblíbený jako doplněk stravy u sportovců, kteří ho používají k podpoře energie a vytrvalosti. Některé studie provedené na zvířatech naznačily přínos konzumace cordycepsu pro zdraví srdce. Konkrétně houba prokázala účinky proti únavě a měla ochranný účinek u myší, které dostávaly kardiotoxické léky. U lidí pak cordyceps zlepšil respirační parametry a toleranci k únavě u vytrvalostních běžců. Prokázalo se, že cordyceps podporuje využití energie během cvičení a urychluje regeneraci po něm.

Reishi

Reishi známá pod latinským pojmem ganoderma lucidum se tradičně používá ke zvýšení energie, zpomalení stárnutí a prodloužení života. Obsahuje mnoho bioaktivních sloučenin, jako jsou triterpenoidy, polysacharidy a peptidoglykany. Reishi má schopnost podpořit zdravý krevní tlak, podpořit zdravou hladinu cholesterolu a podpořit buněčnou energii v srdečním svalu.

Výzkumy, které zkoumaly potenciál reishi pro kardiovaskulární systém, byly většinou provedeny s tkáňovými kulturami nebo na laboratorních zvířatech. Zjištěné výhody však korespondují s tradičním použitím této pozoruhodné houby v průběhu let.

Maitake

Mezi další medicinální houbu podporující zdraví srdce, která má své využití i v kuchyni, patří maitake. Houby maitake obsahují antioxidanty, beta-glukany, polysacharidy, vitamíny (B a C), minerální látky (měď a draslík), vlákninu a aminokyseliny. Jsou ceněné pro svou podporu zdravého fungování metabolismu. A právě zdravý metabolismus je klíčem k udržení zdraví srdce.

Shiitake

Také shiitake, které jsou oblíbenou delikatesou nejen v asijské kuchyni, je známá pro své zdraví prospěšné účinky. Shiitake je dobrým zdrojem vitamínů B a minerálů, zejména mědi a selenu. Kromě toho má vysoký obsah vlákniny a antioxidantů. Účinné látky v shitaké podporují zdravou hladinu cholesterolu v organismu. Houby shiitake tak mohou mít pozitivní vliv na zdraví srdce a nabídnout určitou podporu kardiovaskulárního zdraví, proto je neváhejte pravidelně zařazovat do jídelníčku.

Zdroje:
https://ommushrooms.com/blogs/blog/medicinal-mushrooms-for-heart-health-m2
https://www.srdcevkondici.cz/co-je-kardiovaskularni-onemocneni

Ohodnoťte článek