Syndrom vyhoření se často zmiňuje v souvislosti s náročným zaměstnáním a v dnešní době se týká stále většího množství lidí. Pomoci řešit situaci mohou i medicinální houby. Včasná prevence syndromu vyhoření je velmi důležitá.
Co je syndrom vyhoření
Syndrom vyhoření neboli burnout postihuje osoby, které jsou dlouhodobě ve stresu a jsou přitom ve velké míře v kontaktu s druhými lidmi. Bývají to lékaři, policisté, učitelé nebo třeba právníci. Situace se týká především pracovní oblasti, kdy člověk začíná pochybovat o smyslu vlastní práce a cítí se citově a mentálně vyčerpaný. Tento psychický stav se projevuje řadou příznaků jako je bezmoc, nesoustředěnost, nechuť, také zhoršení mezilidských vztahů. Doprovodným projevem bývá i snadná únava, bolest hlavy, vysoký krevní tlak nebo třeba problémy se spánkem. Má různé fáze. Od stagnace přechází člověk do fáze frustrace, až nakonec do apatie.
Syndrom vyhoření: léčba
Situace se zhoršuje postupně a dá se včas zastavit, aby nedošlo k úplnému psychickému zhroucení. Jestliže se včas nerozpoznají varovné příznaky, je třeba, aby syndrom vyhoření léčili odborníci, tedy psychologové a psychiatři.
Prevence syndromu vyhoření
Je důležité, aby prevenci syndromu vyhoření byl věnován dostatek pozornosti. Význam má se zaměřit především na zlepšení psychického stavu, podporu mezilidských vztahů, ať už při léčbě nebo prevenci. Nezbytné je také zapojení zdravého životního stylu, tedy kromě péče o psychiku, je zapotřebí se soustředit na pestrou a kvalitní stravu, dostatek přiměřeného pohybu.
Protože v tomto případě je nutné posílení imunitního systému a podpora duševní a tělesné stránky, jeví se jako zajímavá volba právě medicinální houby.
Konkrétně se především jedná o Reishi neboli lesklokorku lesklou, která pomáhá organismu zvládat stresové situace. Tato houba zvyšuje odolnost vůči stresu, proto bývá doporučována při únavě a vyčerpanosti, ať už fyzického nebo psychického rázu. Kromě toho má příznivý vliv na imunitní systém, emoce a psychiku.
Preventivně nebo při prvních známkách syndromu vyhoření lze sáhnout po Hericiu neboli korálovci ježatém. Velmi pozitivně přispívá, že dokáže zklidňovat nebo také vyniká antidepresivními účinky.
Vyrovnávacím způsobem dokáže působit také Cordyceps, který ovlivňuje hormonální rovnováhu a uvolňování adrenalinu. Osvědčil se u osob, které jsou unavené a vyčerpané. Mezi medicinálními houbami patří housenice čínská k těm, které mají snad nejsilnější energizující účinky. Kromě toho jsou tyto houby zásobárnami cenných látek, které podporují obranyschopnost organismu.
Nejen v pracovní oblasti je důležité příjemné prostředí a umění říkat „ne”. Za některé hranice by už člověk zkrátka jít neměl.
Věnujete také své práci maximum a tak trochu zapomínáte na regeneraci? Prošli jste syndromem vyhoření? Co vám pomohlo? Podělte se v diskusi pod článkem.