Proč kombinovat Reishi, Shiitake a Maitake Zatím žádné hodnocení článku.

V roce 2019 byla vydána studie, která naznačuje, jak kombinovat medicinální houby. Zajímá vás, proč Reishi, Shiitake a Maitake brát společně? Máme důvod.

Jak kombinovat medicinální houby

Medicinální houby se většinou konzumují samostatně, ale dají se i kombinovat. Když se sahá po více druzích hub, měly by na sebe navazovat, případně své funkce podporovat. Vždy je potřeba vědět, jaké mají jednotlivé houby vliv a jaké jsou případné vedlejší účinky.

Léčivé houby Reishi, Shiitake, Maitake

Vědci z australské Griffith Univerzity se zabývali možností, jak mohou prospět společně užívané léčivé houby. Konkrétně si vybrali tři z nich.

Houby Reishi, Shiitake a Maitake obsahují řadu potenciálně zdraví prospěšných nutričních složek. V případě Reishi (Ganoderma lucidum) to jsou hlavně polysacharidy (především betaglukany), triterpenoidy, aminokyseliny, bílkoviny. Shiitake (Lentinula edodes) je cenná na betaglukany, různé heteroglykany, lektiny, metaloproteiny. Maitake (Grifola frondosa) zase obsahuje množství polysacharidů, nukletidy. Celkově je možné zmínit, že 80% buněčné stěny hub tvoří polysacharidy, přičemž zhruba polovinu představují β-glukany. Betaglukany jsou poměrně zkoumané látky právě pro vliv na imunitní systém.

Imunomodulační vliv

Všechny tři zmíněné houby obsahují právě betaglukany a také alfaglukany, u těchto glukanů dosavadní zjištění předpokládají imunomodulační účinky. V rámci uvedené studie proběhlo samostatné testování extraktu, ale také právě kombinace extraktů všech druhů hub. V rámci testování byly sledovány cytokiny v lidských bílých krvinkách. Jedná se o proteiny, které vylučují imunitní buňky. Tyto malé proteiny jsou důležité pro buněčnou signalizaci.
Ukázalo se, že všechny extrakty navzájem působily jako silné imunostimulátory. Konkrétně se jednalo o synergický vliv na významnou součást obrany imunitního systému IL-1 alfa, IL-6 a TNF-alfa. Antagonisticky působily extrakty na cytokiny IL-10.

Protože se ale jednalo o první společné zkoumání těchto extraktů, je třeba provést ještě další a podrobnější testování.

Zdroj:
Wikipedia.org
Brody Mallard, David N. Leach, Hans Wohlmuth, Joe Tiralongo, Synergistic immuno-modulatory activity in human macrophages of a medicinal mushroom formulation consisting of Reishi, Shiitake and Maitake, 2019, dostupné z https://doi.org/10.1371/journal.pone.0224740

Ohodnoťte článek