Jak mohou houby oddálit stárnutí mozku Zatím žádné hodnocení článku.

6letý výzkum ze Singapuru naznačuje, že houby a stárnutí mohou mít velmi úzkou souvislost. Kterých hub se to týká a co lze ze zjištění vyvodit?

Mírná kognitivní porucha

Lehčí formou poruchy paměti je mírná kognitivní porucha (Mild Cognitive Impairment – MCI). Tento pojem je relativně široký a většinou postihuje ve zhruba 20 % osoby starší 65 let. Popisuje mírné a měřitelné poruchy paměti nebo poznávacích funkcí (soustředění, rozhodování, orientace). Člověk má trochu problémy, které jsou větší než odpovídá věku. Není to ale demence. Člověk může bez větších problémů provádět obvyklé denní aktivity.

Mezi rizikové faktory pro tuto kognitivní poruchu (i pro demenci) se kromě věku řadí dědičné vlohy, dále cévní mozkové příhody a úrazy hlavy, ale také třeba vysoký krevní tlak, vyšší cholesterolu, diabetes, nadměrná konzumace alkoholu, nižší vzdělání. Velký význam má také nedostatečná mentální a fyzická aktivita, chronický stres, deprese a podobně. Na řadu faktorů tedy může mít člověk vliv.

Houby proti stárnutí

V rámci singapurské studie prováděné v rozmezí let 2011-2017 na 663 osobách (nad 60 let) se zjistilo, že lidé, kteří konzumovali houby více než dvakrát týdně, vykazovali menší problémy s pamětí a nižší pravděpodobnost vzniku této mírné kognitivní poruchy.

Účastníci studie konzumovali hlívu ústřičnou, shiitake (houževnatec jedlý), Agaricus bisporus (žampion) v různých podobách. Autoři studie uvedli, že není možné prokázat přímou souvislost, ale v případě osob, které jedly více než dvě porce týdně nebo více než 300 g vykazovaly rychlejší funkce mozku, což bylo poměrně překvapivé.

Vědci se domnívají, že vliv na to měly obsažené antioxidanty. Houby totiž patří mezi jeden nejbohatších zdrojů ergothioneinu ve stravě. Tento antioxidant vykazuje protizánětlivý účinek a lidé si ho nedokáží v těle vyrobit. Mezi další prospěšné látky v souvislosti se stárnutím mozku patří třeba i vitamín D, nebo minerál selen, které chrání neurony před poškozením.

Vědci poukazují na skutečnost, že houby jsou jedním z nejbohatších zdrojů ergothioneinu ve stravě – což je antioxidant a protizánětlivý účinek, který si lidé sami nedokážou vyrobit.
Složky, jako hericenony, erinaciny, scabroniny a diktyoforiny mohou být podle vědců důležité pro růst a zachování nervového systému. Složky hericenony, erinaciny se nacházejí v houbě zvané korálovec ježatý (Hericium erinaceus), který je považován za specialistu na funkce mozku mezi houbami.

Dr. James Pickett, vedoucí výzkumu Alzheimerovy společnosti, řekl portálu BBC.com, že z řady faktorů, které přispívají k rozvoji demence, až odhadem třetina může být vyřešena stravou a životním stylem jako takovým.

Zdroj:
Feng L., Cheah I., Ng M., Li J., Chan S., Lim S., Mahendran R., Kua E. Halliwell B., The Association between Mushroom Consumption and Mild Cognitive Impairment: A Community-Based Cross-Sectional Study in Singapore. Journal of Alzheimer’s disease, Published 2019, Journal of Alzheimer’s disease, dostupné z https://www.semanticscholar.org/paper/The-Association-between-Mushroom-Consumption-and-A-Feng-Cheah/d41403dc1a00e730d499c2f8df2ac0bdc42280b7
http://www.alzheimer.cz/

Ohodnoťte článek