Trápí vás špatné zažívání? Medicinální houby mohou pomoci Zatím žádné hodnocení článku.

Houby a trávení

Obtěžují vás pocity nadýmání, vleklá únava a jste často nemocní? Možná je na vině špatná funkce trávicího systému a dysbalance střevní mikroflóry. Preparátů pro zdravá střeva je na trhu celá řada. Z posledních výzkumů vyplývá, že mezi ty nejúčinnější patří medicinální houby. Které to jsou a jak je užívat?

Správné trávení znamená kvalitní život

O tom, že „hodné“ bakterie ve střevech je třeba si řádně hýčkat, slýcháme často z různých reklam. Střevní mikroflóru neboli mikrobiom tvoří miliardy mikroorganismů – bakterie, viry a houby. V dokonalé souhře zajišťují správnou funkci imunitního systému. Pokud je ale mikrobiom oslaben, například vlivem léků, nadměrnou konzumací alkoholu i nesprávnou výživou, může dojít ke vzniku různých zdravotních problémů a také ke větší náchylnosti k infekčním onemocněním.

O své trávení a střevní mikroflóru bychom se proto měli patřičně starat. V první řadě zrevidujte svůj jídelníček. Co nejvíce omezte rafinované cukry, a naopak přidejte dostatek vlákniny (nachází se hlavně v zelenině a ovoci) a probiotik (ty obsahuje třeba kvašená zelenina nebo zakysané mléčné výrobky). „Hodné“ bakterie podpoří také specifické doplňky stravy.

Houby a trávení

Podle jedné ze studií mají pozitivní vliv na modulaci střevní mikroflóry také medicinální houby. Obsahují probiotika a probiotika a slouží jako bohatý zdroj bílkovin a beta-glukanů. Dále mají vysoký obsah vlákniny, antioxidantů a protizánětlivých látek, které podporují imunitní systém. Na zlepšování kvality trávení se podílejí hlavně tyto houby:

  • Reishi (ganoderma lucidum)

Konzumace reishi (ganoderma lucidum) podporuje růst protizánětlivých bakterií a bakterií produkujících mastné kyseliny s krátkým řetězcem. Reishi je známá pro svůj významný podíl na podpoře imunity, a to dokonce u pacientů s onkologickým onemocněním, podstupujícím chemoterapeutickou léčbu. Kromě toho tato medicinální houba napomáhá v boji proti kardiovaskulárním onemocněním.

  • Hericium erinaceus

Hericium neboli lví hříva udržuje integritu střevní bariéry a zvyšuje rozmanitost a bohatost střevní mikroflóry. Přispívá tedy k dobré obranyschopnosti organismu. Mimo to je známé také pro podporu správného fungování mozku, kognitivních funkcí a zlepšování paměti.

  • Chaga

K harmonii střevního mikrobiomu přispívá také sibiřská chaga. Podporuje zdraví střev, imunitní systém a má protizánětlivé vlastnosti. Jedná se o oblíbený doplněk stravy také z toho důvodu, že zvyšuje energii a celkovou vitalitu.

Na správný chod trávicího systému mají vliv také houby shitake, které fungují jako prebiotikum, tedy podporují růst nebo aktivitu střevní mikroflóry, a maitaké, které zvyšují růst protizánětlivých bakteriích ve střevní sliznici.

 

Zdroje:
https://www.nutritionaloutlook.com/view/is-gut-health-the-next-stop-for-medicinal-mushrooms-new-prenexus-white-paper-suggests-yes
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464621001870
https://www.celostnimedicina.cz/zdrava-streva-dulezity-aspekt-zdravi.htm

 

Ohodnoťte článek