Jak medicinální houby Reishi a Hericium pomohou k lepšímu spánku 4/5 (1)

Takové ty noci, které trávíte převalováním v posteli, jsou vyčerpávající. Lepší spánek mohou také zajistit medicinální houby Reishi a Hericium. Proč je to možné?

Noci beze spánku nám dávají pořádně zabrat. Místo toho, abyste usnuli, přemýšlíte, proč vlastně nespíte. Procházíte si důvody, proč k tomu zase došlo. Zvažujete, co můžete udělat jinak.

Co má vliv na špatný spánek?

Možná už jste slyšeli o takzvaném cirkadiánním rytmu. Jedná se vlastně o naše vnitřní hodiny, které nám určují ospalost, spánek a zase naopak, kdy se probudit a tak dále. U spousty z nás ale k velmi často dochází k přerušování těchto přirozených cyklů a zdravý spánek je nahrazen únavou, nespavostí. Většinou jsme tím vinni sami a využíváme prostředky, které to způsobují. Od špatného světla, přes televize a mobily, až po další vymoženosti jako lednice, ale také všudypřítomný stres. Proč dříve lidé neměli lidé problémy se spánkem? Neměli totiž tyto vymoženosti a reagovali na přirozený chod dne. O těchto problémech nejspíš víme, ale možná neděláme dostatek změn. Když dochází ke vzniku stresu, organismus uvolňuje aktivační hormony, adrenalin a kortizol. Ty mají vliv na řadu procesů v našem těle. Na trávení a metabolismus, kardiovaskulární systém, dýchání. Dlouhodobý stres je velmi škodlivý a může vést ke špatnému fungování těchto procesů. Může se stát, že se tělo nebude schopno regenerovat. V souvislosti s pomocí při zvládání nápravy, kromě odstranění samotných příčin, přispívají také medicinální houby Reishi a Hericium.

Reishi na spánek

Reishi má dlouhou historii využívání především v rámci tradiční čínské medicíny. Dnes právě říkáme, že se jedná také o adaptogen, protože díky svým složkám je houba schopna vyrovnávat fyzický a psychický stres. Reishi přispívá k relaxaci, čímž umožní lepší příchod spánku. Kromě toho adaptogeny vyvažují cirkadiánní kortizol. Zdravý kortizolový cyklus totiž má svůj vrchol ráno a nejnižšího stavu dosahuje v noci. Stresovaná nadledvinka ale pak vytváří kortizol po celý den a tím dochází k narušení přirozeného cyklu. Adaptogeny právě přispívají ke klidu a tím i omezení cirkulujícího kortizolu. Obnova je pak snazší. Houba tak podporuje relaxaci a nástup spánku. Reishi podporuje delší spánek a takzvané delta vlny. Adaptogenní vlastnosti umožňují především obsažené polysacharidy a triterpenoidy. Vliv mají také nukleotidy, steroidy, mastné kyseliny, proteiny a glykopeptidy.

Hericium na spánek

Hericium je také adaptogen, což je nejspíš způsobeno především hericenony a erinaciny, které podporují zdraví mozku a nervů. Bioaktivní sloučeniny v této houbě mají antioxidační, protizánětlivé, antimikrobiální vlastnosti.

Reishi a Hericium pro lepší spánek

Jak je vidět, obě houby jsou dobré na spaní, ale dají se použít i najednou. Ze studií vyšlo najevo, že výtažky z Reishi pomohly subjektům dříve usnout a spát tvrdším spánkem. Studie z roku 2007 ukázala, že výtažky z houby Reishi prodloužily dobu spánku, dobu non-REM spánku a dobu lehkého spánku na testovaných savcích. Spáči také vykazovali méně neklidných pohybů během spánku.

K dispozici je také nová studie z roku 2021 právě v souvislostí s Hericiem. Podle studie vědci naměřili zvýšené hladiny neurotransmiterů podporujících spánek v hypotalamu. Ten je zodpovědný za regulaci cyklů spánku a bdění. Kromě toho vědci našli střevní bakterie, které souvisely s delší dobou spánku. Houba podporuje růst a stav proteinu NGF což je nervový růstový faktor, který podporuje i přirozené rytmy spánku a bdění.

Japonští vysokoškoláci s velmi špatnými spánkovými návyky uveřejnili studii. Vyplynulo z ní, že extrakt z Hericia vedl k poklesu stresu a nespavosti. Snížila se únava, podrážděnost, úzkost a deprese.

Užívání Hericia před spaním podporuje zdravý spánek a také zdravou denní bdělost regulovanou cirkadiánním rytmem. Někdo může pociťovat po použití velkou bdělost. Případně můžete zkusit použít Reishi těsně před spaním a Hericium hned ráno.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6240259/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6240259/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6982118/
https://www.nature.com/articles/s41598-021-92913-6
https://www.researchgate.net/publication/276152143_The_effects_of_Hericium_erinaceus_AmylobanR_3399_on_sleep_quality_and_subjective_well-being_among_female_undergraduate_students_A_pilot_study

Ohodnoťte článek