Pórnatka kokosová a jidášovo ucho. Nenápadné houby s blahodárnými účinky na zdraví Zatím žádné hodnocení článku.

jidášovo ucho

Stojí spíše ve stínu slávy medicinálních hub, jako je reishi, chaga nebo cordyceps. Pórnatka kokosová a jidášovo ucho by přitom rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti. Tradiční čínská medicína si je jejich pozitivních účinků na zdraví dobře vědoma už po staletí, a pozornost se těmto méně známým houbám postupně vrací i nyní.

Pórnatka kokosová – nejen pro kvalitnější spánek

Pórnatku možná znáte pod řadou jiných názvů – bai fu ling, fu ling, čínský kořen, indický chléb, hongos poria nebo matsuhodo. Všechny odkazují na pevnou bílou hmotu, rostoucí pod zemí podobně jako hlíza, která dosahuje velikosti kokosového ořechu.

Ve starodávné Číně se pórnatka kokosová běžně přidávala do chleba a tradičních placek fu ling. Už tehdy se tradovalo, že houba působí proti stárnutí. Z pozdějších výzkumů vyplynulo, že plodnice obsahuje triterpenoidní kyseliny, polysacharidy, mastné kyseliny, cholin, lecitin a řadu minerálních látek.

Pórnatka kokosová má mírně sedativní účinek, napomáhá ke klidnějšímu spánku a uklidňuje rozrušení a nervozitu. Kromě toho posiluje nervy a srdce, používá se při potížích s močením, nadýmáním a u průjmu. U onkologických pacientů snižuje projevy vedlejších účinků při chemoterapii nebo po operacích nádorů.

Jidášovo ucho – pro čistší krev

Poetický název dala houbě jidášovo ucho (neboli bolcovitka bezová) legenda, která praví, že tato houba byla poprvé spatřena na stromě – bezu, kde se oběsil Jidáš poté, co zradil Ježíše Krista. Ke stromu mu údajně přirostlo ucho a faktem je, že plodnice svým tvarem lidské ucho svým tvarem skutečně trochu připomíná.

Jidášovo ucho roste na rozdíl od většiny medicinálních hub i na našem území, a to po celý rok, i v zimě. Houba se dá usušit nebo začerstva povařit. Přidává se do různých pokrmů, jako je rizoto, masové i zeleninové směsi. Nasušené a namleté plodnice poslouží k zahuštění omáček a polévek. Čínská i ostatní asijské kuchyně jidášovo ucho využívají zcela běžně, a dostávají tak na talíř spolu s chutnou houbou i řadu jejích léčivých vlastností.

Tradiční čínská medicína si jidášova ucha cení zejména pro schopnost příznivého působení na kardiovaskulární systém. Obsažené látky pomáhají čistit krev a užívají se při potížích s vysokým krevním tlakem. Jidášovo ucho dále posiluje obranyschopnost a povzbuzuje vyčerpaný organismus. Houba obsahuje vysoké množství minerálních látek a antioxidantů.

Zdroje:

https://www.nutritionaloutlook.com/view/medicinal-mushrooms-are-skyrocketing-poria-reishi-chaga-wood-ear-lions-mane-and-more
https://www.prirodnilekarna.cz/clanky-auricularia-jidasovo-ucho.html

Ohodnoťte článek