Užívání medicinálních hub v těhotenství: Po kterých houbách sáhnout 5/5 (2)

Těhotenství je obdobím ženy, kdy na sebe většinou více dbá a snaží se pro své tělo udělat to nejlepší. Léčivé houby nabízejí řadu benefitů, je třeba ale přihlédnout i ke zdravotnímu stavu. Mohou se medicinální houby užívat v těhotenství?


Příprava na těhotenství

Na těhotenství je třeba především tělo dobře připravit, aby zvládlo zátěž, která ho čeká. Medicinální houby mohou také přispět k samotnému otěhotnění. Řada párů sahá po těchto doplňcích stravy, u kterých byl prokázán vliv na podporu reprodukce. Většinou se jedná o houby Cordyceps sinensis (kromě regenerace posiluje plodnost, sexualitu a vitalitu), případně Reishi (podporuje trávení, řeší vyčerpanost, ale hodí se také u poporodních únav).

Léčivé houby v těhotenství

Během těhotenství můžete řešit řadu zdravotních problémů a právě medicinální houby nabízejí řešení. Můžete trpět sníženou imunitou, pak se objevují různé chřipky a nachlazení, což v těhotenství zbytečně oslabuje organismus. Brát léky v tomto období nepatří mezi nejlepší řešení, protože mohou být spojeny s různými vedlejšími účinky.

Posílení organismu

Na posílení organismu se hodí houba Reshi, česky lesklokorka lesklá, u níž byla zjištěna podpora přirozené obranyschopnosti, ale i třeba normální hladiny cholesterolu v krvi. Látky z této houby vykazují i protizánětlivé a analgetické vlastnosti. Reishi je známým adaptogenem, což znamená, že odbourává psychický i fyzický stres.

Podpora funkce oběhové soustavy

Mezi přednosti Reishi také patří podpora správné funkce oběhové soustavy. Ta je důležité pro zásobování plodu živinami a kyslíkem skrz pupeční šňůru. Cirkulaci krve má tedy velký význam pro matku i dítě, které v sobě nosí.

Čištění organismu

Zajímavým faktorem je také schopnost odchytávat těžké kovy a toxiny. Právě Reishi, konkrétně její obsažené látky, dokáží tyto nežádoucí složky neutralizovat.

Vliv na hladinu cukru

V těhotenství také bývá problém s hladinou cukru. I tady může pomoci Reishi. Mezi specialisty v tomto ohledu patří také houby Coprinus comatus (česky hnojník obecný) a Agaricus brasiensis (česky žampion mandlový).

Podpora po porodu

Po porodu bývá organismus oslabený a kolísá hladina hormonů. Reishi má složení, díky kterému nejen vyrovnává hormonální stav, ale i posiluje a čistí tělo. Výzkumy ukazují, že je pak lépe připraveno na kojení. A jak víme, mateřské mléko je pro novorozence a nejmenší děti velmi cenné.

Na závěr je třeba zmínit, že pro konzumaci medicinálních hub v těhotenství není dostatek klinických studií. Jestliže se obáváte vlivu hub na váš zdravotní stav, zkonzultujte jejich užívání s vaším gynekologem.

Zdroj:
1) Wikipedia.org
2) V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék. Ottovo nakladatelství, 2013
3) Sissi Wachtel-Galor, John Yuen, John A. Buswell, and Iris F. F. Benzie. Chapter 9Ganoderma lucidum (Lingzhi or Reishi) A Medicinal Mushroom. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92757/
4) Nutrition 6 Benefits of Reishi Mushroom. Dostupné z https://www.healthline.com/nutrition/reishi-mushroom-benefits
5) Vazirian M, Faramarzi MA, Ebrahimi SE, Esfahani HR, Samadi N, Hosseini SA, Asghari A, Manayi A, Mousazadeh A, Asef MR, Habibi E, Amanzadeh Y, Int J Med Mushrooms. 2014;16(1):77-84. Antimicrobial effect of the Lingzhi or Reishi medicinal mushroom, Ganoderma lucidum (higher Basidiomycetes) and its main compounds. Dostupné z https://www.researchgate.net/publication/261361245_Antimicrobial_Effect_of_the_Lingzhi_or_Reishi_Medicinal_Mushroom_Ganoderma_lucidum_Higher_Basidiomycetes_and_Its_Main_Compounds

Ohodnoťte článek