Medicinální houby pro psy: Tyhle houby jim můžete podat 5/5 (3)

Psi patří mezi naše věrné společníky a uděláme pro ně vždy vše, co je v našich silách. Chceme, aby se jim dobře dařilo. Napadlo vás, jestli jsou medicinální houby vhodné pro psy? Máme pro vás příznivé zprávy. Které houby mohou vyzkoušet vaši chlupatí společníci?

Jsou houby vhodné pro psy?

Už náš úvodní text dává částečnou odpověď. Ne všechny houby jsou vhodné ke konzumaci. Takzvané medicinální houby jsou ale testované na zvířatech, lidech a často je právě lidé používají v rámci lidových medicín po staletí. Než nabídnete houby v podobě doplňku stravy vašemu psovi, měli byste znát jeho vliv na organismus. V případě, že si nebudete jisti, poraďte se o vhodnosti využití doplňku stravy s veterinářem.

Reishi pro psa

Reishi se proslavila jako „houba dlouhověkosti“. Tradiční čínská medicína ji považuje za jednu z nejvýznamnějších mezi rostlinami a houbami. Její bohatství je ukryto v obsažených látkách. Z nich jsou významné především polysacharidy, triterpeny, bílkoviny, aminokyseliny, vitamíny B a D. Reishi je díky tomu známá svým protinádorovým, protizánětlivým a antioxidačním vlivem, díky polysacharidům a triterpenům má vliv také na krevní tlak a vysoký cholesterol.

Podobně jako u lidí, je i u psů možné využít Reishi na podporu imunity. K tomu dochází díky již zmíněným vlastnostem. Protirakovinový vliv byl pozorován hned u několika typů nádorů. Prospěšná bývá Reishi také v případě chemoterapie, kde pomáhá psům se vyrovnat s vedlejšími účinky této léčby. S ohledem na protizánětlivé a antioxidační vlastnosti může mít tato houba vliv na posílení zdravého stavu srdce. Tady hraje významnou roli také schopnost působit na krevní tlak a vysoký cholesterol. Jako adaptogen Reishi vyrovnává psychický a fyzický stres. U psů se to může hodit v případě úzkostlivějších dospělých psů a štěňat.


Hericium pro psy

Hericium je známou houbou, která se využívá především pro nervovou soustavu. V rámci studií se ukazuje, že tato medicinální houba má vliv na mozkové a nervové funkce. Byly zkoumány jako látky, které mohou zlepšit kognitivní funkce mozku. Tyto funkce se týkají vnímání okolního světa, reagování zvířete a zvládání různých úkolů. Patří tedy mezi potraviny, o kterých se hovoří jako o nootropikách. To se může obzvláště hodit starším psům. Hericium také má vliv na psychický stav psa. I psi totiž mohou trpět na úzkosti a deprese.

Chaga pro psy

Mezi medicinální houby pro psy patří také Chaga. Tato houba, která čerpá sílu z břízy, je známá především pro svůj vliv na rakovinu a trávicí soustavu. Psi totiž často trápí trávení, proto Chaga může být dobrým řešením. Houba má také vliv na antioxidační procesy, podporuje zdravou hladinu cukru v krvi.

Maitake pro psy

Trsnatec lupenitý neboli Maitake zvané „tančící houba“ byla už za dynastie Han, která vládla ve 3. století, využívaná jako tonikum a adaptogen. Je plná polysacharidů, nukleotidů, obsahuje vitamíny skupiny B a třeba i ergosterol (prekurzor vitamínu D2). Maitake je významná především pro svůj vliv na rakovinu, problémy s trávicí soustavou a posílení imunity. Starším psům pomůže jako posílení při vyčerpanosti a nedostatku sil.

Léčivé houby pro psy

Medicinální houby jsou využitelné pro psy. My jsme se zaměřili na ty nejzajímavější, mezi které patří Reishi, Hericium, Chaga a Maitake. Pokud se rozhodnete podávat vašemu psímu společníkovi, zkombinujte tyto doplňky stravy s obvyklou stravou, zkonzumují je mnohem lépe. Při výběru je vhodné se řídit kvalitou produktu, podobně jako to děláte u doplňků stravy u lidí. Jak jsme již zmínili, případné nejasnosti zkonzultujte s veterinářem vašeho psa.

Zdroj:
Wikipedia.org
V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék. Ottovo nakladatelství, 2013

Ohodnoťte článek