Rosolovka řasotvará – Tremella fuciformis se uplatní v kuchyni i pro zdraví 4.5/5 (2)

Rosolovka řasotvará je houba s želatinovitou plodnicí. Sice není tak známá jako jiné asijské houby, o jejím využívání pro zdraví se ale zmiňují už i velmi staré texty.

Označení pro rosolovku

Rosolovku řasotvarou (latinsky Tremella fuciformis) najdeme i pod českým názvem rosolovka stříbřitá, případně stříbrná. Rod rosolovka čítá několik set druhů. Ovšem rosolovka řasotvará je řazena mezi nejvýznamnější. Zatímco v angličtině se objevuje pod názvem silver ear mushroom (houba stříbrné ucho) a také white jelly fungus (bílá želatinová houba), v mandarínské čínštině se objevují výrazy xuě ěr (sněhové ucho), yín ěr (stříbrné ucho) a bái mù ěr (lesní ucho). V Japonsku je její označení kikurage (bílá medúza). Lidovým názvem bývá „medúza” a také „sněhové ucho”.

Charakteristika rosolovky řasotvaré

Rosolovka řasotvará se objevuje hlavně v tropických a subtropických oblastech na mrtvých větvích různých druhů listnatých stromů po celém světě. Od ostatních hub se významně liší. Vyniká rosolovitým tělem s průhlednou, případně nažloutlou barvou. Jestliže houba vyschne, dojde k jejímu smrštění.

Houba se objevila už ve velmi významném díle tradiční čínské medicíny, v herbáři Shen Nong Pen Tsao Jing, který vznikl v letech 100-200 n. l. Proslulost si houba získala hlavně díky nejkrásnější ženě čínské historie. Yang (719-756), se stala známou jako císařova konkubína, a rosolovku využívala nejen k jídlu, ale nanášela si ji i na tvář.
Houba je oblíbená v Asii i v dnešních dnech, hlavně v Číně a Japonsku využívají Tremellu v kuchyni, kde ji přidávají do polévek i do sladkých jídel. Kouzlo této výživné houby spočívá v křupavosti a jemné chuti.

Rosolovka řasotvará pohledem tradiční medicíny

Podle tradiční čínské medicíny Tremella doplňuje čchi, jin a krev. Zároveň dodává sílu a nebere lehkost. Houba se tradičně využívala pro trávicí soustavu. Konzumace Tremelly nezatěžuje trávení. Léčitelé nasazovali rosolovku při bušení srdce, ale také při suchém kašli. Ostatně sirup z rosolovky se v Číně využívá na záněty horních cest dýchacích.

Rosolovka pohledem západní medicíny

Kromě vitamínů skupiny B a vitamínu D je rosolovka cenná na minerální látky vápník, draslík, sodík, železo. Z významných složek Tremella obsahuje hlavně polysacharidy (heteroglykany, glukonannany), glykoproteiny, nechybí ani uronové kyseliny, monosacharid manóza, triterpenoidy (lupeol a lanosterol).

Nejen díky polyfenolům patří mezi významné schopnosti Tremelly její antioxidační činnosti. Zajímavých výsledků dosahují klinické studie v oblasti chemoterapie a radioterapie u nemocných s úbytkem leukocytů, tedy leukopenií. Houba také vykazovala anitialergické, protizánětlivé, hepatoprotektivní a antidiabetické působení.

Zdroj
V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013
https://en.wikipedia.org/wiki/Tremella_fuciformis
Crystal Tai. Secrets of Asian Women. Seashell Books, 2013

Ohodnoťte článek