Adaptogenní houby – které to jsou a jaký mají adaptogeny význam Zatím žádné hodnocení článku.

O adaptogenech se v rámci alternativní medicíny hovoří stále více. Patří mezi ně řada rostlin, ale také adaptogenní houby. Jaká jsou jejich pozitiva a čím prospívají?

Co jsou adaptogeny

Pojem adaptogen vytvořil ruský vědec Nikolaj Lazarev roku 1947. Nejedná se o oficiální název – využívá ho alternativní medicína a nejsou pevně daná pravidla určování adaptogenů. Obecně patří toto označení rostlinám, které dokáží přispět ke zvládání psychického a fyzického stresu. Jsou schopny odolávat stresovým vlivům fyzikálního, biologického, emocionálního původu. Stabilizují neuroendokrinní soustavu, obzvláště osu HPA, která představuje cestu hypotalamus – hypofýzy – nadledviny. Většina z adaptogenů vykazuje antioxidační schopnosti. Žádné z adaptogenů by také neměly organismu škodit. Adaptogeny normalizují, případně podporují funkce imunitního systému. U některých z rostlin platí obě schopnosti.

Všechny adaptogenní rostliny nemají stejný vliv. Některé jsou slabší, jiné silnější. Řadu z rostlin využívá tradiční čínská medicína a třeba i ájurvéda. Mezi adaptogenní rostliny patří bazalka posvátná, eleuterokok ostnitý, kozinec blanitý, kustovnice čínská, lékořice lysá, dále třeba i vitánie snodárná nebo rdesno mnohokvěté. Všechny adaptogeny jsou navíc tonika, ne každé tonikum patří mezi adaptogeny. Tonika povzbuzují různé orgány a soustavy v lidském organismu.

Adaptogenní houby

David Winston a Steven Maimes v knize o adaptogenech uvádějí dvě houby s tímto účinkem. Jedná se o lesklokorku lesklou a housenici čínskou.

Lesklokorku lesklou neboli Reishi využívá tradiční čínská medicína jako mírný adaptogen. Tato medicína ji považuje za královnu rostlin a hub. Mezi významné schopnosti Ganodermy lucidum, jak zní její latinský název, patří stimulace imunitního systému, využívá se na podporu proti rakovinnému bujení. Má ale také vliv na zklidnění nervové soustavy – mírní úzkost a stres. Jako antioxidant pomáhá také se zvládáním nadměrného výskytu volných radikálů.

Cordyceps sinensis, česky housenice čínská, je další houbou z přírodní pokladnice tradiční čínské medicíny. I tato houba pomáhá posilovat imunitní systém. Jako antioxidant přispívá také ke snižování stresu a únavy. Využívá se jako tonikum pro játra a ledviny, podporuje i lepší činnost plic. Posiluje aerobní kapacitu a buněčnou energetickou rezervu.

Některé zdroje řadí mezi adaptogenní houby i Maitake, Hericium a Shiitake.
Maitake (česky trsnatec lupenitý) se v tradiční čínské medicíně nasazuje pro návrat organismu do rovnováhy při duševních a fyzických potížích. Zdroj antioxidantů se využívá i na podporu oslabeného imunitního systému.

Hericium (česky korálovec ježatý) je tradiční medicínou považován mezi houbami za specialitu na nervový systém. Posiluje imunitní systém a mírní zažívací obtíže.

Shiitake (česky houževnatec jedlý) využívá tradiční čínská medicína na posílení imunitního systému (nejen při nachlazení, ale i u nádorových onemocnění) a snížení zánětlivosti.

Vyzkoušeli jste už některou z těchto adaptogenních hub? Podělte se o zkušenosti v diskuzi pod článkem.

Zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Adaptogen
David Winston, Steven Maimes. Adaptogeny. Triton, 2011
Vladimír Antonín, Jan Jablonský, Václav Šašek, Zuzana Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013

Ohodnoťte článek