Přerůstá zapomínání v problém? Vsaďte na medicinální houby pro lepší paměť 4.67/5 (3)

Jak zlepšit paměť

Začíná to zmeškanou schůzkou a ztrácením věcí. Když se ale zapomnětlivost zhoršuje, práce, rodina i vztahy trpí. Hledáte způsob, jak zlepšit paměť přírodní cestou? Medicinální houby mohou pomoci.

Kdy je špatná paměť v pořádku a kdy zpozornět

Každý z nás někdy na něco zapomene, a to je naprosto v pořádku. Zapomnětlivost je také běžným příznakem stárnutí. Když se ale špatná paměť postupně vkrádá do každodenní rutiny nebo vede k potenciálně ohrožujícím situacím (puštěný hořák, problémy při řízení), měli byste zbystřit.

Nejprve se snažte odhadnout příčinu svých potíží a v první řadě se zaměřte na svůj životní styl. Jste ve stresu? Stravujete se průmyslově zpracovanými potravinami a váš jídelníček není zrovna pestrý? Málo spíte? Pokud problémy přetrvávají i poté, co se své zlozvyky, které mohou brzdit nervy a nervový systém, odstraníte, může se jednat o vážnější problém.

Špatná paměť a zapomnětlivost mohou doprovázet například tato onemocnění:

  • Alzheimerova choroba
  • Úzkostná porucha
  • Poškození mozku, trauma mozku nebo otřes mozku
  • Nádor na mozku nebo rakovina
  • Možné autoimunitní onemocnění
  • Nebezpečně vysoký krevní tlak
  • Klinická deprese
  • Nedetekovaná nebo prodělaná mrtvice
  • Jiné onemocnění mozku nebo infekce
  • Těžký nedostatek živin (jako je anémie)

Proč se paměť zhoršuje

Hlavním faktorem, který je příčinou potíží s pamětí je zánět. Zánět je sám o sobě přirozený jev, ke kterému dochází v důsledku imunitních reakcí a dalších faktorů. Jak stárneme, buňky v našem těle se začnou přirozeně rozkládat a oxidovat – a stejná oxidace (díky volným radikálům) může způsobit zánět a poškození buněk. Poškození nervů, neuronů a nervového systému v důsledku zánětu a oxidace nakonec odpovídá za špatnou paměť. Zánět způsobuje také zhoršení kognitivních funkcí, mozkovou mlhu nebo demenci.

Jak zlepšit paměť pomocí medicinálních hub

Kromě běžných zásad zdravého životního stylu, jako je vyvážený jídelníček složený ze skutečných potravin, pravidelný pohyb a redukce stresu, existují v přírodě vynikající pomocníci, kteří mohou paměť výrazně zlepšit. Medicinální houby obsahují vysoké množství antioxidantů a zmírňují zánět v organismu. Po kterých sáhnout, když vám zapomínání dělá vrásky?

  • Hericium

Hericium (anglicky Lion’s Mane, česky lví hříva) je považováno za krále všech hub zlepšujících paměť. Tato houba patří mezi tzv. nootropika neboli „chytré drogy“, které mohou zlepšit kognitivní schopnosti, paměť, mentální funkce a bystrost. Studie z roku 2011 ukázala, že lví hříva pomohla zastavit deficit paměti u testovaných subjektů a mohla by být dokonce použita pro léčbu demence. Další výzkum o tři roky později poukázal na hericium jako na potenciálně velmi účinný přírodní prostředek pro snížení rizika Alzheimerovy choroby.

  • Cordyceps

Také cordyceps, který je známý především pro své povzbuzující a energizující účinky, má své místo při potížích s pamětí a kognitivními schopnostmi. Ve studii z roku 2016 se ukázalo, že cordyceps pomohl testovaným subjektům vyřešit složité problémy pomocí paměti mnohem snadněji, než kdyby houbu nebrali. Studie dále prokázala, že cordyceps může zlepšit paměť i v poškozeném mozku, a tak pravděpodobněji lépe bojovat s problematickou pamětí.

  • Reishi

Další houba – reishi – využívaná především pro podporu imunity a protirakovinné účinky, se také může využít jako podpora při potížích s pamětí. Stejně jako lví hříva a cordyceps obsahuje reishi sloučeniny, které jsou nootropní, neuroprotektivní, neuroregenerační a které zlepšují paměť. Prokázala to studie z roku 2015. V něm subjekty, kterým byly podávány výtažky z houby, dokázaly překonat amnézii a obnovit paměť, a to i po zraněních, která ztrátu nebo zhoršení paměti způsobila. Reishi obsahuje triterpeny a polysacharidy s vysoce antioxidačními a protizánětlivými účinky, a podporuje tak veškeré orgány a systémy v těle.

Zdroje:
https://primalherb.com/memory-how-to-improve-it-with-the-help-of-nature/http://www.ijat-aatsea.com/pdf/v12_n7_2_16_DecemberSpecialissue/121–Dang-Hoang-Quyen-P.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5987239/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4500515/

Ohodnoťte článek