Hlíva ústřičná je dřevokazná houba (pleurotus ostreatus), která byla dlouho využívána pouze jako jídlo. Výzkumy ale stále více podporují její prospěšnost pro zdraví, speciálně posílení imunity. Hlíva ústřičná je vhodná nejen pro diabetiky, bezlepkovou dietu, ale také pro těhotné a kojící ženy.
Hlíva ústřičná má široké spektrum cenných látek
Ne jen tak pro nic za nic se o hlívě ústřičné mluví jako o „elixíru věčného mládí”. Houba z čeledi Pleurotaceae vyniká svým 5-35 cm širokým, lasturovitým kloboukem. Plodnice vytvářejí bohaté trsy a řadí se stupňovitě nad sebou. Hlíva ústřičná čerpá živiny ze stromů a my zase můžeme využívat její pořádně bohaté množství cenných látek. Z vitamínů jsou to B, C, D a K, dále stopové prvky železa, draslíku, fosforu, chromu, mědi, jódu, selenu, sodíku a zinku. Kromě toho ukrývá betaglukany, proteiny, steroly a vlákninu, nezbytnou pro správnou střevní peristaltiku. Z mastných kyselin můžeme v hlívě nalézt především kyselinu linolenovou a kyselinu olejovou.
Hlíva ústřičná na posílení imunity
Právě posílení imunity je jedním z podstatných účinků této medicinální houby. Hlíva ústřičná se osvědčila právě při podpoře obranyschopnosti organismu – při obvyklých nachlazeních, ale také při chřipce nebo angíně. Prospívá také při astmatických stavech a nejrůznějších formách alergií. Medicinální houba přispívá ke zdolávání onemocnění srdce a cév. Nejprospěšnější látkou jsou v tomto ohledu glukany, které pomáhají spolu s dalšími komponenty hlívy. Jsou důležitou složkou přispívající k léčbě osteoporózy, artritidy a vleklých zánětů.
Hlíva ústřičná je také velmi diskutovanou houbou při rakovině. Také v tomto případě hrají důležitou roli glukany. Vědci stále častěji mluví o podpůrném vlivu hlívy při léčbě některých druhů rakoviny (například nádory tlustého střeva, rakovina jater, hepatomy, sarkomy), kde se dosahuje zajímavých výsledků. Je ale důležité vědět, že pokud se léčíte na tyto nemoci, je zapotřebí zkonzultovat konzumaci hlívy s onkologem.
Význam glukanů spočívá ještě také ve zvyšování tvorby červených krvinek, dochází tak k růstu vitality a výkonnosti. Zároveň působí jako bojovníci proti volným radikálům, které škodí zdraví. Přijímáním glukanů dochází ke zpomalování stárnutí.
Mevinolin neboli lovastatin je zase sloučenina, která prospívá při snižování hladiny cholesterolu a také při glykémii. Významný je především fakt, že nesnižuje hladinu inzulinu.
Hlíva ústřičná pomůže nejen při psychické únavě a vyčerpání, ale také při fyzickém vysílení.
Hlívu ústřičnou je možno najít na mrtvých i živých kmenech, ale také na pařezech hlavně listnatých stromů. Hlíva ústřičná – tablety je snadným řešením, jak bez námahy načerpat cenné látky pro organismus. Aby byla hlíva co nejvíce přínosná, měla by se konzumovat každý den, vždy podle konkrétního problému.