Na podzim jsme náchylnější na nachlazení, než v jinou roční dobu. Chybí nám dostatek slunce a s ním spojený vitamín D, střídají se teploty a spousta dalších faktorů přispívá k výskytu tohoto onemocnění. Co pomáhá na nachlazení? Máme pro vás 10 tipů.
1. Nesnažte se zbavit se teploty
Co je vlastně teplota a kdy ji řešit? Teplota nad 37 °C varuje, že se v organismu něco děje a měli byste možná zvolnit. Snahy o snížení teploty se doporučují podnikat až při hodnotách nad 38 °C.
2. Dopřejte si klid
Když cítíte, že se o vás pokouší nachlazení, je vhodné zvolnit a nasadit další preventivní prostředky. Znamená to omezit pracovní tempo, ale nepřehánět to také s volnočasovými aktivitami.
3. Buďte v teple
Obzvláště při oslabení organismu je zapotřebí být v dostatečném teple. Právě teď máte důvod pro zabalení se do hřejivé deky a schoulení do křesla nebo do postele. Případně se alespoň i doma dostatečně oblečte.
4. Doplňte pitný režim
V době nachlazení je vhodné pít spíše teplé nápoje. Vyhněte se zásobám kávy a vyměňte ji za bylinkové čaje (šípkový, mateřídouškový, jitrocelový), případně slabý černý čaj.
5. Zkontrolujte jídelníček
I v tomto období by měl být jídelníček pestrý a neuškodí, když ho posílíte o protizánětlivé potraviny. Od zázvoru, přes česnek, cibuli, až třeba po křen.
6. Inhalujte
Inhalace je při častých respiračních potížích důležitou součástí léčebného procesu. Je jedno, jestli budete inhalovat nad hrncem páru vody z kohoutku nebo vincentku, nebo jestli si pořídíte inhalační přístroj.
7. Pečujte o dýchací cesty
Dobrému stavu dýchacích cest pomáhá pravidelné větrání místnosti, hodí se také využívat aromaterapii. Ať už je to eukalyptus, rýmovník, rozmarýn lékařský nebo třeba borovice lesní.
8. Vyzkoušejte bylinky
Jak léčit nachlazení pomocí bylinek? V tradiční medicíně se osvědčil především kořen zázvoru, hodí se také černý bez. Šípek a šalvěj pomohou při bolestech v krku. Mateřídouška je přírodním specialistou na průdušky.
9. Vyzkoušejte medicinální houby
Domácí léčba nachlazení také může spočívat v podpoře pomocí medicinálních hub. Sáhnout se dá po Reishi (Ganoderma lucidum), která díky obsaženým látkám patří v rámci tradiční čínské medicíny za nejcennější léčivé prostředky. Hodí se pro podporu oslabeného imunitního organismu a pro podporu dýchacích cest. Na opakující se respirační potíže tato východní medicína využívá houbu Cordyceps, která jako adaptogen vyrovnává únavu a vyčerpání. Také houba Shiitake (Lentinula edodes) se hodí pro svůj vliv na imunitní systém v případě virových a bakteriálních infekcí.
10. Odpočívejte
Pokud můžete, snažte se co nejvíce odpočívat, aby organismus mohl nabrat síly. Jinak by se mohl vrátit znovu v brutálnější podobě. Pokud to váš zdravotní stav umožňuje, je také vhodný krátký pobyt na čerstvém vzduchu. Jestli ven nemůžete, dbejte alespoň na pravidelné a důkladné větrání v místnosti. To byste měli dodržovat i když chodíte ven.
Myslete na to, že dodržování jednoho bodu nejspíš nikam daleko nepovede. Kouzlo spíše spočívá v kombinování více bodů. Jen tak bude vaše zdraví zase brzy v pořádku.