S pojmem „superpotravina“ se v posledních letech roztrhl pytel. Potraviny s mimořádně vysokým obsahem zdraví prospěšných látek máme mnohdy běžně dostupné v kuchyni, jindy je tělu dodáváme formou doplňků stravy. Jak jsou na tom medicinální houby a které z nich také řadíme mezi blahodárné „superfoods“?
Co jsou to superpotraviny
Superpotraviny jsou takové potraviny, které dodávají organismu mimořádnou zásobu zdraví prospěšných látek. Obvykle jsou to potraviny rostlinného původu, ale řadíme mezi ně také mořské plody bohaté na omega kyseliny, celozrnné výrobky, nízkotučné mléčné výrobky a v neposlední řadě některé houby.
Superpotraviny jsou bohaté na různé živiny a mají pozitivní vliv na lidské zdraví. Obsahují vysoké množství vitamínů, minerálů, stopových prvků a antioxidantů. Díky tomu podporují imunitu, mají protizánětlivé účinky, a tělo se díky nim lépe popere s bakteriální nebo virovou infekcí.
Pojem superpotravina není jen marketingovým výmyslem, přesto není přísně vymezený žádnou konkrétní vyhláškou. Evropská regulace nicméně zakazuje prodejcům uvádět informace o účincích jednotlivých (super)potravin na lidské zdraví, pokud nejsou podloženy specifickými zdroji a studiemi.
Jaké potraviny jsou opravdu super
Mezi běžně dostupné superpotraviny patří bobulovité ovoce (zejména borůvky), brokolice, česnek, cibule, zázvor, kurkuma, konopná semínka, zelí, losos, kombucha, kimchi a další fermentované potraviny nebo avokádo. Z exotičtějších plodů je to například acaí, lucuma, maca, moringa, spirulina, chia semínka ale i kakaové boby v raw kvalitě.
Sušené plody si většinu zdraví prospěšných látek zachovávají v lyofilizované formě, případně se dají nasušit a nadrtit na prášek, případně se z nich vyrábějí kapsle.
Houby jako superpotraviny
Tradiční čínská medicína používá ke zdravotní prevenci i k léčbě některých onemocnění medicinální houby už po dlouhá staletí. Medicinální houby nabývají na popularitě v posledních letech i na poli konvenční medicíny a díky svému složení si také vysloužily označení superpotraviny.
Houby tělu dodávají vitamíny skupiny B, jako je niacin a riboflavin, ale jsou také vynikajícím zdrojem tří základních antioxidantů, glutathionu, ergothioneinu a selenu. Kombinace těchto antioxidantů má potenciál snížit známky stárnutí způsobeného účinky fyziologického stresu. Ne nadarmo se čaji z houby chaga přezdívalo „elixír mládí“ a houba reishi byla považována za „houbu dlouhověkosti“. Zařazení medicinálních hub do jídelníčku může pomoci oddálit nebo snížit dopady nemocí souvisejících s věkem.
Medicinální houby dále obsahují vitamín D a draslík. Vitamíny B prospívají tělu několika způsoby, včetně přeměny potravy na energii pro distribuci do buněk, pomáhají regulovat nervový systém a udržovat celkové zdraví buněk. Vitamin D přítomný v houbách pomáhá posilovat kosti a také reguluje produkci bílkovin, které tělo potřebuje k zabíjení bakteriálních a virových infekcí.
Kromě toho mají medicinální houby protizánětlivé účinky, podporují kognitivní funkce a používají se jako podpůrná léčba při nádorových onemocněních. Vedle zmíněných hub reishi a chaga řadíme mezi medicinální houby například cordyceps, coriolus, hericium, ale také známější shiitaké, maitaké a jidášovo ucho.
Zdroje:
https://southmill.com/blog/what-makes-mushrooms-a-superfood/
https://www.nationalgeographic.com/magazine/article/explore-mushrooms-superfood-medicinal-fungi
https://www.svetplodu.cz/clanek/251/seznam-10-nejlepsich-superpotravin/