Blahodárné houby k posílení plic: Které to jsou a jak mohou pomoci 4.67/5 (3)

Plíce mají v organismu člověka velký význam. Jejich poškození ale často nebývá zpočátku dobře rozpoznatelné. Mají houby význam pro zdravé plíce? Jak je mohou posílit?

Plíce a jejich problémy

Dýchání je pro člověka nezbytností, která pomáhá přežít. V párovém orgánu zvaném plíce dochází k výměně plynů mezi krví a vzduchem. Mezi velmi časté onemocnění, kdy dochází ke špatnému fungování plic je chronická plicní obstrukční nemoc (CHOPN). Tato podceňovaná choroba je od počátku doprovázena kašlem a dýchavičností a vzniká v důsledku dlouhodobého chronického zánětu průdušek. K dýchacím potížím můžeme zařadit astma, ale i rakovinu plic. Posílit dobrý stav plic můžeme několika způsoby. Přispět mohou i houby.

Houby k posílení plic

Už dlouho se houby nevyužívají jen k jídlu. Řada z nich má také význam pro zdraví. Takto se uplatňují houby v rámci tradičních medicín, obzvláště v tradiční čínské medicíně. V Číně a Japonsku se některé houby a v určitých případech využívají při oficiální léčbě.

Mezi velmi zkoumané a využívané houby patří Reishi, Shiitake, Maitake a Cordyceps. Tyto houby jsou cenné nejen na antioxidanty zvládají nadbytečné volné radikály. Jsou i plné polysacharidů, například betaglukanů, u kterých byly prokázány protizánětlivé vlastnosti. Uplatňují se také u onemocnění rakovinou.

V případě tohoto onemocnění se ukázaly polysacharidy z Reishi nápomocné právě při rakovině plic. Podobně tomu bylo s D-frakcí u Maitake, která se ukázala jako prospěšná u rakoviny plic (v kombinaci s chemoterapií). Složky v Shiitake vykazují antivirovou a antibakteriální aktivitu. Tradiční čínská medicína houbu využívá nejen na častá nachlazení, ale i chronický kašel a alergie.

Cordyceps jsou také známé jako houby pro zdravé plíce. I tato netradiční houba se totiž řadí mezi pomocníky, kteří zlepšují potíže s dýcháním. Uplatňuje se při respiračních potížích, jako jsou záněty, alergie, astma, ale i právě třeba CHOPN, a dalších problémech s dýcháním. Přispívá k lepšímu hospodaření s kyslíkem.

Houby se dají využívat jako doplňky stravy, především v podobě extraktů, prášků tinktur. Důležité je při výběru dbát na jejich kvalitu.

Zdroj:
Wikipedia
Sissi Wachtel-Galor, John Yuen, John A. Buswell, and Iris F. F. Benzie. Chapter 9 Ganoderma lucidum (Lingzhi or Reishi) A Medicinal Mushroom. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92757/
Vladimír Antonín, Jan Jablonský, Václav Šašek, Zuzana Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013

Ohodnoťte článek