Medicinální houby pro ženské zdraví 5/5 (1)

Ženy trápí nejrůznější problémy v souvislosti s hormonálními změnami, menstruací, menopauzou. Někdo nechává své potíže být, jiný hledá různé možnosti, jak zdraví zlepšit. Řešením mohou být medicinální houby pro ženy.

Pojem ženské zdraví se týká reprodukčního a sexuálního zdraví, které se v porovnání se zdravím mužů výrazně liší. Ať už dospívající dívka, žena ve středním věku, ale i babička. Ženské zdraví se řeší v každém věku. Problémy představují nejen rizika spojená s těhotenstvím a porodem, ale také hormonální nerovnováha v souvislosti s menstruací, období okolo přechodu – menopauzy. Hned několik medicinálních hub může pomoci v ženském zdraví. Kde mohou konkrétní houby přispět ke zlepšení?

Hormonální nerovnováha, menstruace

V tomto ohledu mají hormony vliv na naše nálady (tvorba serotoninu), jestli máme dostatek energie, jestli se stresujeme (regulace kortizolu), ale také třeba jestli nás bolí v podbříšku. Hormonální nerovnováha představuje stále častější problém žen, důsledkem jsou je třeba endometrióza, syndrom polycystických vaječníků, bolestivá menopauza, ale dokonce i neplodnost.

Medicinální houby a hormony

Některé houby mohou přispět k regulaci naší imunity a řadě dalších potíží. Mezi prospěšné houby patří Reishi, Cordyceps, Shiitake a Maitake. Jednou z předností jejich účinných látek je čištění krve, které napomáhá detoxikaci. Z této řady trochu vyčnívá Maitake, která se hodí s nápravou hormonální rovnováhy.

Medicinální houby a předmenstruační syndrom – PMS

Předmenstruační syndrom představuje zhruba 7-10denní dobu před menstruací, kterou charakterizují některé psychické a fyzické potíže. Patří sem různé výkyvy nálad, vyšší únava, ale třeba i bolest v podbříšku.
Mezi houby, které tradiční čínská medicína využívá na zlepšení komfortu při PMS patří hlavně Cordyceps, Reishi, na posílení proti náladám a stresu pak i Hericium.

Polycystický ovariální syndrom a endometrióza

V případě polycystického ovariálního syndromu (PCOS) není stanovena přesná příčina. Dochází k vyššímu výskytu mužských hormonů (androgenů). To vede k hormonální nerovnováze, která se týká menstruačního cyklu a vlivu na neplodnost. Průvodním jevem je také bolest v pánevní oblasti, růst ochlupení na tváři a hrudníku, tvorba akné. Někdy se uvádí i souvislost s nadváhou a diabetem 2. typu.

U endometriózy se jedná o gynekologické potíže, kdy děložní sliznice není jen v děloze, ale i mimo ni. Důsledkem jsou pak časté záněty, a proto se snižuje šance otěhotnění. Onemocnění bývá poměrně bolestivé. Příčina není známá.

Záněty pomáhá snižovat houba Reishi, houba Maitake zase přispívá k lepší citlivosti na inzulín, proto se hodí v případě PCOS. Kromě toho studie naznačují, že může přispívat k vyvolání ovulace a k regulaci menstruačního cyklu. Díky tomu se snižují menstruační bolesti.

Medicinální houby v těhotenství

Na používání medicinálních hub v těhotenství je velmi málo informací a nejsou k dispozici vědecké studie. Proto by mělo jejich užívání proběhnout až po konzultaci s gynekologem.

Obecně lze zmínit, že některé přispívají k významnému posilovaní imunitního systému a některé matky po užívání zmiňují bezproblémový porod a klidnější děti.

Medicinální houby se ale doporučují v rámci tradiční čínské medicíny především jako podpora před otěhotněním, právě ve spojitosti s různými komplikacemi a neplodností.

Medicinální houby v menopauze

Další z významných období pro ženu nastává v menopauze. Nadchází veletoč hormonů a organismus dostává zabrat. Objevují se potíže s psychikou jako je střídání nálad a nenálad, podrážděnost, ale i návaly horka, noční pocení.

Významnou houbou pro toto období je především Cordyceps. Ten totiž dokáže díky obsaženým látkám mírnit vliv nízkého stavu estrogenů (již zmíněné výkyvy nálad, podráždění) tím, že stimuluje uvolňování estrogenu s názvem 17B-estradiol. Cordyceps je také známý svým působením na posílení libida.

Vliv na psychickou stránku má také Hericium, které pečuje o nervovou soustavu.

Pokud budete pociťovat problémy, jako jsou bolesti v podbřišku, je třeba se nejdříve ujistit, že se nejedná o něco, co vyžaduje lékařský zásah.

Zdroj:

Wikipedia.org
Powell, M, Medicinal Mushrooms – A Clinical Guide. Mycology Press. Kindle Edition.
Wolfe, D 2012, Chaga: King of the Medicinal Mushrooms, North Atlantic Books.
Weed, S “Herbal Allies for Pregnancy Problems” http://www.susunweed.com/Article_Pregnancy_Problems.htm
Zhao, H, Zhou, L, Shangguai, AJ, Bulun S.E 2016, “Aromatase expression and regulation in breast and endometrial cancer”, J Mol Endocrinol., vol. 57, no. 1, pp. 19-33, doi: 10.1530/JME-15-0310
Springer, S ‘Menopausal symptoms: Time of change – Beginning of a new phase of life: With medicinal mushrooms easier through menopause!’ Healing Mushrooms http://www.omundernaehrung.com/media/documents/en/Springer_Sabine_Menopausal_symptoms_Time_of_change.pdf
Suppression of the inflammatory response by triterpenes isolated from the mushroom Ganoderma lucidum. Dudhgaonkar S, Thyagarajan A, Sliva D.Int Immunopharmacol. 2009;9(11): 1272-80. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19651243/
Antidepressant-like effects of a water-soluble extract from the culture medium of Ganoderma lucidum mycelia in rats. Matsuzaki H et al. BMC Complement Altern Med. 2013 Dec 26;13:370. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24369991/

Ohodnoťte článek