Studie: houby snižují depresi. Kterých se to týká? Zatím žádné hodnocení článku.

Medicinální houby mohou mít vliv na řadu různých zdravotních problémů. Vědci se zabývali i vlivem na depresi. Co zjistili?

Medicinální houby pro zdraví

Medicinální houby nabízejí řadu prospěšných účinků pro lidský organismus. O jejich popularitě vypovídá dlouhá doba využívání v rámci různých tradičních medicín. Západní medicína je prozatím ohledně jejich vlivu opatrná, i když už byla provedena řada studií na nejrůznější účinky To se týká i vlivu na nervovou soustavu.

Houby jsou zásobárnou nejrůznějších cenných bioaktivní látek, které mohou mít vliv na úzkost. Patří sem například antioxidanty, vitamín B12, látky s vlivem na NGF (nervový růstový faktor) a také protizánětlivé látky, jako jsou třeba triterpeny, betaglukany. Kromě toho houby jsou cenné už pro obsah vlákniny.

Výzkum vědců z Pensylvánské Univerzity z roku 2021 se zabýval možností konzumace hub jako prevence depresí. Vědci čerpali z dat Národního šetření o zdraví a výživě 2005–2016 v USA, které se jednalo 24699 účastníků s průměrným věkem 45 let. Vyšlo najevo, že lidé, kteří pravidelně jedli houby, měli nižší riziko vzniku depresí. Jednalo se o observační studii, tedy o zaznamenání a vyhodnocení stavu. Z provedeného výzkumu tedy není jisté, jakým způsobem by houby měly pomáhat a o které konkrétní druhy se jednalo.

Houby s vlivem na nervovou soustavu

Korálovec ježatý (Hericium erinaceus) je nejspíš hlavní houbou, jejíž název se skloňuje právě v souvislosti s vlivem na nervovou soustavu. Důvodem je skutečnost, že houba obsahuje dva deriváty cyathanu. Ty totiž podporují tvorbu nervového růstového faktoru a tedy i zdraví mozku. Korálovec se používá k léčbě kognitivních poruch, Parkinsonovy choroby a Alzheimerovy choroby. Studie uveřejněná v roce 2020, která upozornila na potřebu dalších výzkumů, konstatovala, že na základě předklinických a klinických studií Hericium erinaceus významně zlepšuje depresivní poruchu prostřednictvím monoaminergní modulace, neurogenní/neurotrofické a protizánětlivé dráhy.

Zapomenout nelze ani na zdroj dlouhověkosti a vitality, houbu Reishi (Ganoderma lucidum). I ta je plná betaglukanu, triterpenů a antioxidantů. V souvislostí s houbami se zmiňuje také složka zvaná ergothionin, což je aminokyselina s antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi. Tuto látku obsahuje třeba houba Shiitake. Ze studií na zvířatech vyplývá, že tyto antioxidanty mají dobrý vliv na střevní mikrobiom, kde je vlastně takové centrum našeho imunitního systému, působí ale i na deprese.

Protože je deprese závažné dlouhodobé onemocnění, je třeba tuto poruchu psychiky s pocity beznaděje konzultovat s odborným lékařem.

Zdroje:
Djibril M.Ba, Xiang Gao, Laila Al-Shaar, Joshua E. Muscat, Vernon M. Chinchilli, Robert B. Beelman, John P. Richie. Mushroom intake and depression: A population-based study using data from the US National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), 2005–2016. Journal of Affective Disorders, Volume 294, 1 November 2021, Pages 686-692. Dostupné z https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S016503272100759X
Spelman, Kevin; Sutherland, Elizabeth; Bagade, Aravind. Neurological Activity of Lion’s Mane (Hericium erinaceus). Journal of Restorative Medicine, Volume 6, Number 1, 3 December 2017, pp. 19-26(8). https://restorativemedicine.org/journal/neurological-activity-lions-mane-hericium-erinaceus/
Pit Shan Chong, Man-Lung Fung, Kah Hui Wong, Lee Wei Lim. Therapeutic Potential of Hericium erinaceus for Depressive Disorder. Int J Mol Sci. 2020, dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6982118/

Ohodnoťte článek