Medicinální houby pro kočky: 7 druhů hub, které pomohou se zdravím 5/5 (2)

Svým zvířecím miláčkům se většinou snažíme poskytnout to nejlepší. Také kočky potřebují odpovídající péči. Jsou medicinální houby vhodné i pro kočky? Které to jsou a jak mohou pomoci?

Medicinální houby jsou určeny především pro léčbu, která vychází z tradiční medicíny, ale využívají se i pro prevenci. Medicinální houby nabízejí řadu biologicky aktivních látek, které se uplatní nejen u lidí, ale působí i na zvířata. Ostatně právě na nich je „západní medicínou“ ověřována účinnost na příslušné zdravotní neduhy. Lidské a zvířecí ústrojí je v základu velmi podobné. Z praxe je vidět, že medicinální houby mají vliv i na psy a kočky.
V medicinálních houbách najdeme především polysacharidy (betaglukany), triterpeny, steroly, minerální látky, vitamíny a další významné složky.

Jaký vliv mohou mít houby na zdraví

Na základě tradičních medicín a jak také vyplývá z lékařských studií, mají medicinální houby široký vliv na zdraví. Různé houby mají různý vliv na zdraví. Působí protizánětlivě, některé patří mezi adaptogeny (snižují psychický i fyzický stres), mají vliv na imunitní systém, vykazují protirakovinné účinky, mohou mít vliv na nervovou soustavu, harmonizují organismus. Samozřejmě, podobně jako u lidí, je třeba dávat pozor na alergii na houby.

Jak kočkám podávat medicinální houby

Přestože se dají některé houby sehnat i v syrovém stavu, s ohledem na trávení našich čtyřnohých chlupatých přátel, je vhodné houby podávat v podobě extraktů. Tak z medicinálních hub dostanou to nejlepší a jejich organismus tyto složky dokáže lépe zpracovat.
Dávkování i v tomto případě záleží na tom, jestli má mít preventivní, nebo léčebný účel. Zhruba 10kg kočky by měly brát 500 mg, menší pak poloviční dávku. V případě onemocnění se dávka zvyšuje. Podobně jako u lidí, i v případě koček, které berou nějaké léky, je třeba konzultace s veterinářem.

Medicinální houby pro kočky

A které houby jsou většinou využívané pro kočky? Obvykle se používá Coriolus, Reishi, Shiitake, Maitake, Cordyceps, Hericium, Chaga.

Coriolus

Mezi nejčastěji využívané houby pro zvířata určitě patří Coriolus (outkovka pestrá). Sahá se po něm pro jeho protinádorový vliv a na celkové posílení imunity. Významné je jeho protizánětlivé působení.

Reishi

Houba Reishi (lesklokorka lesklá) harmonizuje organismus a dodává mu sílu. Nejčastěji se využívá jeho vliv na nádory. Tato „Houba nesmrtelnosti“ slouží i jako antioxidant, posiluje kardiovaskulární funkce, pomáhá při artritidě.

Maitake

Maitake (trsnatec lupenitý) má vliv na imunitní systém pro své protizánětlivé působení, sahá se po ní i v případě rakoviny, cukrovky a podpory jater. Houba je bohatá na flavonoidy, antioxidanty, fenoly.

Shiitake

Houby Shiitake (houževnatec jedlý) jsou dobře známé pro své antivirové, antimikrobiální a protiplísňové účinky, podporují zdraví kostí. Houby stimulují produkci bílých krvinek a zlepšují krevní oběh.

Cordyceps

Cordyceps (housenice čínská) je považován za dobíječe energie, který podporuje i stav srdce, zdraví plic a imunitu kočky.

Chaga

Chaga (rezavec šikmý) je známá jako protinádorová houba, která má především vliv na podporu trávicí soustavy. Působí protizánětlivě.

Hericium

O houbě Hericium se ví, že má blahodárný vliv na nervovou soustavu. Kromě toho působí protizánětlivě a má vliv i na trávení.

Konzumaci medicinálních hub většinou nedoprovází vedlejší účinky. Při výběru je důležité sledovat jejich kvalitu, což se zjistí z certifikátů. Pokud si nejste jisti, zda houby můžete použít u vaší kočky, zkonzultujte užívání doplňků stravy s veterinářem.

Zdroj:
Wikipedia.org
https://vcahospitals.com/know-your-pet/medicinal-mushrooms

Ohodnoťte článek